Slovenija lani z 2,5-odstotno gospodarsko rastjo

Bruto domači proizvod (BDP) v tekočih cenah je lani po prvih ocenah dosegel 39.769 milijonov evrov, kar je nominalno za 3,1 odstotka več, realno pa za 2,5 odstotka več kot leta 2015, ko je bila rast 2,3-odstotna. BDP se je v zadnjem lanskem četrtletju v primerjavi z zadnjim četrtletjem leta 2015 zvišal za 2,6 odstotka.
BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, ki jih za primerjave znotraj EU uporablja evropski statistični urad Eurostat, se je lani povečal za 2,6 odstotka. V primerjavi z zadnjim četrtletjem leta 2015 se je ta BDP v zadnjem trimesečju 2016 okrepil za 3,6 odstotka.
Skupna dodana vrednost slovenskega gospodarstva se je lani povečala za 2,6 odstotka, v zadnjem lanskem trimesečju pa je bila glede na enako obdobje predlani višja za 2,7 odstotka.
Lani je bil glavni generator rasti izvoz. Ta se je po metodologiji stalnih cen povečal za 5,9 odstotka, uvoz pa za 6,2 odstotka. Izvoz je k rasti BDP prispeval 4,6 odstotne točke. Vse bolj pomembna je bilo tudi domače trošenje. To se je lani povečalo za 2,4 odstotka. K rasti BPD je prispevalo 2,2 odstotni točki.
Medtem ko je izvoz v zadnjem lanskem četrtletju nekoliko upehal, saj se je povečal za 4,6 odstotka, kar je nekoliko manj kot v preteklih četrtletjih, se je domače trošenje povečalo izrazito, in sicer za 3,7 odstotka. V njem se je potrošnja gospodinjstev povečala za 2,8 odstotka, v zadnjem lanskem četrtletju za 4,1 odstotka.
Več iz rubrike
Dva tisoč novih na leto, sto tisoč v voznem parku
Posel težkih tovornjakov v Sloveniji obvladuje sedem ali osem znamk. Še vedno skoraj vsi dizelski, električnih letos deset.
Trajnost je odgovor tudi na nihanje cen energije
Povečal se je delež podjetij, ki merijo ogljični odtis, zmanjšal pa se je delež podjetij, ki postavljajo cilje razogljičenja.