Slovenec povprečno letno popije 97,6 litra piva
Svetovni dan piva so začeli praznovati v kalifornijskem mestu Santa Cruz v ZDA. Od tam se je praznovanje v nekaj letih hitro razširilo po vsem svetu in vsako leto sodeluje pri praznovanju tega dne čedalje več držav. Svetovni dan piva se tako danes praznuje na šestih celinah, v več kot 50 državah sveta in v več kot 207 svetovnih mestih, so ta teden sporočili iz statističnega urada.
Pivo je zelo priljubljena alkoholna pijača povsod po svetu in tudi v Sloveniji, po prvih pisnih dokazih pa sega varjenje piva v Sloveniji v leto 1160. O priljubljenosti piva med Slovenci govorijo tudi statistični podatki; po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje popijejo prebivalci Slovenije v povprečju od vseh alkoholnih pijač največ piva. Sledi vino in nato žgane pijače.
Po podatkih Evropskega združenja pivovarjev, ki jih navaja statistični urad, v EU največ piva popijejo Čehi, in sicer 186 litrov na osebo letno ali v povprečju za 86 odstotkov več kot Slovenci. Italijani in Francozi ga popijejo za 60 odstotkov manj, Hrvati in Finci pa približno prav toliko.
Čeprav Slovenci popijejo v povprečju precej piva, pa Slovenija ne sodi med največje proizvajalke piva med državami članicami EU, ampak je celo med zadnjimi na lestvici, pred Estonijo, Latvijo, Ciprom, Luksemburgom in Malto. Večji del proizvedenega piva se porabi doma; kar ostane, je prodanega v gostinskih lokalih, hotelih, restavracijah in trgovinah.
Lani je bilo za pollitrsko steklenico piva v trgovini na drobno v povprečju treba odšteti 1,98 evra, kar je 42,4 odstotka več kot pred desetimi leti.
Po podatkih Evropskega združenja pivovarjev je v letu 2015 delovalo v Sloveniji 55 pivovarn. Za 32 od teh je bila proizvodnja piva glavna dejavnost, več kot tretjina teh je bila v osrednjeslovenski statistični regiji. Največ je mikropivovarn oz. takih, ki proizvedejo do 1000 hektolitrov piva na leto; lahko so butične, nomadske, gostilniške in druge. V letu 2015 je bilo takih pivovarn okoli 50. Največ novih mikropivovarn je nastalo v letu 2014, kar 21.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.