Skupina Triglav lani s 15-odstotnim padcem čistega dobička
Skupina Triglav je lani zabeležila 84,4 milijona evrov dobička pred davki, kar je sicer 11 odstotkov manj kot leto prej, vendar nad načrti, ki so bili med 70 in 80 milijoni evrov, je vodstvo podjetja zapisalo v danes objavljenih nerevidiranih podatkih o poslovanju.
Dobiček pred davki matične družbe je na letni ravni padel za 12 odstotkov na 73,8 milijona evrov, je še razvidno iz objave na spletnih straneh Ljubljanske borze.
Predsednik uprave Zavarovalnice Triglav Andrej Slapar je lanske rezultate označil za dobre. "Visoka premijska rast, dober nadzor nad stroški ter manjše znižanje naložbenih donosov od pričakovanega so pozitivno vplivali na naše poslovanje v sicer škodno zelo intenzivnem letu," je povzel minulo poslovno leto.
Slapar je ob objavi nerevidiranega poslovnega poročila še izpostavil, da so ohranili vodilni tržni položaj v regiji in finančno stabilnost, kar potrjujejo tudi prejete visoke bonitetne ocene A s stabilno srednjeročno napovedjo.
Globalno je leto 2017 rekordno izstopalo po katastrofalnih škodnih dogodkih, so zapisali v poročilu. Skupini Triglav so neurja z viharjem in točo, pozeba, orkan Irma, poplave in viharni veter prispevali za 33,5 milijona evrov škod, kar je 59 odstotkov nad povprečjem skupine zadnjih petih let in 22 odstotkov nad desetletnim povprečjem.
Obračunani kosmati zneski škod so bili šest odstotkov višji kot leto prej in so znašali 642,2 milijona evrov, kar je vplivalo na poslabšanje škodnega količnika za dve odstotni točki. Skupina je neugoden učinek škodnega dogajanja med drugim uspešno nadoknadila z visoko premijsko rastjo in dobrim nadzorom nad stroški.
Skupina Triglav je sicer lani tretje leto zapored dosegla premijsko rast, lani je bila sedemodstotna. Obračunana konsolidirana kosmata zavarovalna, sozavarovalna in pozavarovalna premija je po nerevidiranih podatkih dosegla malenkost manj kot eno milijardo evrov, medtem ko so jo v skupini načrtovali v višini okoli 930 milijonov evrov.
Rast zbranih premij so dosegli v vseh treh skupinah zavarovanj. Pri premoženjskih zavarovanjih, ki predstavljajo največjo premijsko skupino, je bila rast sedemodstotna. Skupina je visoko, 13-odstotno rast premije dosegla pri zdravstvenih zavarovanjih, medtem ko se je premija življenjskih zavarovanj, kljub vplivu visokega doživetja zavarovalnih polic, povišala za tri odstotke, izhaja iz poročila.
Skupina postopno povečuje tudi delež zavarovalne premije, obračunane na trgih zunaj Slovenije. V letu 2017 se je njen delež povečal za 0,4 odstotne točke na 17,7 odstotkov. Delež skupne premije, zbran na slovenskem zavarovalnem trgu, je znašal 76,8 odstotka, premija globalnega pozavarovanja pa je predstavljala 5,5 odstotka v strukturi celotne premije.
Premijsko rast so dosegle vse tri slovenske zavarovalnice skupine. Na trgih zunaj Slovenije je bila povprečna rast premije 10-odstotna. Najvišja, 27-odstotna, je bila v Srbiji, na Hrvaškem je bila devetodstotna in v Bosni in Hercegovini sedemodstotna.
Skupni kosmati obratovalni stroški skupine so se na letni ravni znižali za en odstotek na 274 milijonov evrov.
Skupina je v poročilu objavila tudi napoved letošnjega poslovanja. Načrtujejo med 80 in 90 milijonov evrov dobička pred davki, premije pa naj bi presegle milijardo evrov.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.