Skupina Telekom Slovenije je ob polletju ustvarila 41 odstotkov več dobička kot v enakem obdobju lani

Skupina Telekom Slovenije je ob polletju ustvarila 24,3 milijona evrov čistega dobička, kar je 41 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Čisti prihodki od prodaje so se povečali za šest odstotkov na 367,1 milijona evrov, je družba danes sporočila prek spletne strani Ljubljanske borze.
Fotografija: Jure Eržen
Odpri galerijo
Jure Eržen

Skupina je dosegla skupno 370,1 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar je pet odstotkov več kot v prvem polletju leta 2016. Dobiček pred obrestmi, davki, depreciacijo in amortizacijo (EBITDA) je bil višji za dva odstotka in je znašal 106,8 milijona evrov, dobiček iz poslovanja (EBIT) pa se je povečal za osem odstotkov na 25,2 milijona evrov, kaže poročilo, s katerim se je v sredo seznanil nadzorni svet družbe.

Ustvarjeni prihodki v letošnjem letu so višji predvsem zaradi višjih prihodkov na veleprodajnem trgu in višjih prihodkov IT-storitev, so pojasnili v družbi. Skupina tako uspešno nadomešča nižje prihodke klasične fiksne telefonije in mobilnih storitev, v okviru katerih naročniki in predplačniki prehajajo na konvergenčne pakete in nove mobilne pakete, ki vključujejo več mobilnih storitev za nižjo ceno, so dodali.

Telekom tudi letos pretežni del naložb - skupina je v polletju za naložbe namenila 62 milijonov evrov, dva odstotka več kot v lanskem obdobju - namenja modernizaciji in razvoju širokopasovnih optičnih omrežij ter mobilnih omrežij četrte generacije, s čimer želijo pritegniti nove naročnike in zagotoviti nove vire prihodkov.

"Trendi namreč kažejo, da bo za prihodnje komunikacije ključna (mobilna in fiksna) širokopasovna povezljivost, ki bo operaterjem omogočala prehod v popolno digitalizacijo, upravljanje z napravami in storitvami, komunikacijo in povezljivost med napravami ter razvoj celovitih pametnih rešitev," so zapisali.

Skupina je število širokopasovnih priključkov glede na konec leta 2016 povečala za dva odstotka na 353.000, pri čemer se je v Sloveniji njihovo število povečalo za tri odstotke, na Kosovu je ostalo na enaki ravni, v BiH pa se je povečalo za dva odstotka.

Število priključkov fiksne in mobilne telefonije se je na ravni skupine znižalo za dva odstotka na 2,09 milijona. Število priključkov mobilne telefonije v Sloveniji je upadlo za tri odstotke na 1,08 milijona, na Kosovu poraslo za odstotek na skoraj 661.000, v BiH pa upadlo za 11 odstotkov na 2300.

Družba Telekom Slovenije je v šestih mesecih ustvarila 334 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je pet odstotkov več kot v enakem obdobju lanskega leta. EBITDA se je povečal za dva odstotka na 92,8 milijona evrov, EBIT za 12 odstotkov na 25,9 milijona evrov. Čisti dobiček je bil z 28,3 milijona evrov višji za 19 odstotkov.

Več iz rubrike