Skupina Sij lani močno povečala dobiček

Skupina Sij je lani ustvarila 51,3 milijona evrov čistega dobička, kar je skoraj 400 odstotkov več kot v letu 2015, kažejo danes objavljeni prvi nerevidirani konsolidirani podatki. Prihodki od prodaje skupine so lani dosegli 842,7 milijona evrov, kar predstavlja 26,8-odstotno rast glede na leto 2015.
Fotografija: Igor Zaplatil
Odpri galerijo
Igor Zaplatil

Kot so zapisali, se je lani občutno povečala dobičkonosnost poslovanja, saj se je dobiček iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) povečal za dvakrat in dosegel 127,1 milijona evrov. "Dosežena 15,1-odstotna EBITDA marža postavlja skupino med najbolj uspešne slovenske poslovne skupine lanskega leta," so zapisali v Siju.

Ocenjeni dobiček iz poslovanja (EBIT) v višini 68,6 milijona evrov se je v primerjavi z letom 2015 povečal za skoraj dvakrat. Naložbe v posodobitev obstoječe in nakup nove proizvodne opreme so na letni ravni okrepili za 24 odstotkov na 70,3 milijona evrov.

V metalurški dejavnosti so prihodki od prodaje znašali 631,9 milijona evrov, doseženi EBITDA 74,4 milijona evrov (17,2-odstotna rast v primerjavi z letom 2015), EBITDA marža pa 11,8 odstotka, si čimer za dobre štiri odstotne točke presega globalno povprečje panoge.

Prehrambna dejavnost, Sij je lastnik Perutnine Ptuj, je v obdobju desetih mesecev, kolikor je konsolidirana v rezultate skupine Sij, ustvarila 211,4 milijona evrov prihodkov in EBITDA v višini 24,2 milijona evrov, kar predstavlja 25-odstotno rast.

"Dosežena visoka dobičkonosnost tudi v tej dejavnosti odraža usmeritev v stroškovno optimizacijo poslovanja ter hkratno povečanje deleža prodaje izdelkov z višjo dodano vrednostjo na ključnih trgih," so izpostavili. Zaradi dokapitalizacije in finančnega prestrukturiranja se je Perutnina Ptuj tudi razdolžila, kar, tako v Siju, postavlja ustrezne temelje za uspešen razvoj v prihodnjih letih.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.