Skupina Petrol v polletju s 34 milijoni evrov čistega dobička

Skupina Petrol je prvo letošnje polletje zaključila s 34 milijoni evrov čistega dobička, kar je šest odstotkov več kot v prvega pol leta lani. Čisti prihodki od prodaje so v primerjalnem obdobju porasli za 26 odstotkov na 2,15 milijarde evrov, so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz Petrola.
Fotografija: Blaž Samec
Odpri galerijo
Blaž Samec

Dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo (EBITDA) je v primerjalnem obdobju porasel za 10 odstotkov na 72,4 milijona evrov. Petrol je 56 odstotkov EBITDA realiziral s prodajo naftnih derivatov, 19 odstotkov s prodajo trgovskega blaga, 16 odstotkov z energetskimi in okoljskimi sistemi, šest odstotkov s prodajo utekočinjenega naftnega plina, tri odstotke pa s prodajo in trgovanjem z ostalimi energenti.

Prilagojeni kosmati poslovni izid skupine je znašal 190,4 milijona evrov, kar je devet odstotkov več kot v enakem obdobju leta 2016. Petrol je poslovanje v polletju razkril, potem ko se je s poročilom o poslovanju na četrtkovi seji seznanil nadzorni svet družbe.

Skupina Petrol je v prvem polletju leta prodala 1,5 milijona ton proizvodov iz nafte, kar je sedem odstotkov več kot v prvem polletju lani. Prodaja utekočinjenega naftnega plina je znašala 72.500 ton, kar pomeni petodstotno povečanje, prodaja zemeljskega plina pa se je znižala za odstotek na 704.800 megavatnih ur.

S prodajo trgovskega blaga je skupina Petrol v šestih mesecih vknjižila 259,6 milijona evrov prihodkov, kar v medletni primerjavi pomeni šestodstotno rast.

Konec junija je skupina Petrol poslovala prek 490 bencinskih servisov, od tega jih je v Sloveniji 316, na Hrvaškem 106, v Bosni in Hercegovini 37, v Srbiji 10, v Črni gori 10 in na Kosovu 11.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.