SID banka prepolovila dobiček

SID banka je v devetih mesecih ustvarila 10,3 milijona evrov čistega dobička, kar je 46 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Dobiček iz poslovanja se je prepolovil na 11,9 milijona evrov, padec pa je posledica uspešno zaključenih postopkov restrukturiranja, ki so lani z enkratnimi učinki izboljšali rezultat. V tem letu takih učinkov ni bilo.
Fotografija: Igor Zaplatil
Odpri galerijo
Igor Zaplatil

Bilančna vsota je konec septembra znašala 2,4 milijarde evrov, kar je 6,7 odstotka manj kot konec lanskega leta, je SID banka danes sporočila prek spletnih strani Ljubljanske borze.

Najvišji delež med naložbami imajo kljub petodstotnemu znižanju še vedno krediti bankam, ki vključujejo kredite in vloge pri bankah, in so konec obdobja dosegli 946,6 milijona evrov. Krediti strankam, ki niso banke, so se v letu 2017 znižali za 5,3 odstotka na 578,2 milijona evrov, kar je predvsem posledica odplačevanja kreditov. Naložbe v vrednostne papirje pa so konec devetmesečja znašale 790,8 milijona evrov, kar je 1,7 odstotka več kot konec leta 2016.

Čiste obresti v višini 15,1 milijona evrov so bile za 19,7 odstotka nižje kot v enakem obdobju lani. Tudi na prihodke iz obresti v preteklem letu so namreč vplivali zaključeni postopki restrukturiranja, saj je bilo iz tega naslova pripoznanih 3,6 milijona evrov prihodkov, v letošnjem letu pa takih enkratnih učinkov ni bilo, so pojasnili v banki.

To dejstvo predstavlja glavni vzrok za znižanje čistih obresti v letošnjem letu, ki ga je sicer nekoliko omilila sprememba načina pripoznavanja opravnin za odobritev kreditov. Te so se lani še vključevale med prihodke in odhodke iz opravnin, v letu 2017 pa se pripoznavajo med prihodki in odhodki iz obresti. Zato so bile je v prvih devetih mesecih letos opravnine nižje, čiste obresti pa višje.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.