SID banka in EIF skupaj za lastniško financiranje slovenskih podjetij

Slovenska izvozna in razvojna banka ter Evropski investicijski sklad (EIF) sta vzpostavila svoj prvi, 100 milijonov evrov obsežen investicijski program “Slovenski naložbeni program kapitalske rasti” (v nadaljevanju: program)., katerega cilj je lastniško podpreti slovenska inovativna in hitro rastoča mala in srednje velika podjetja, mid-cap podjetja z do 3000 zaposlenimi ter ustvarjanje novih delovnih mest v Sloveniji. Program je podprl Evropski sklad za strateške naložbe (EFSI), ki predstavlja jedro Naložbenega načrta za Evropo.
Fotografija: Igor Zaplatil
Odpri galerijo
Igor Zaplatil

EIF in SID banka sta na podlagi 15-letnega strateškega partnerstva skupaj razvili program, v katerega sta vložili vsaka po 50 milijonov evrov. Pričakuje se, da bo program mobiliziral lastniško financiranje v Sloveniji oziroma dodatne naložbe zasebnega sektorja v delniške investicijske sklade zasebnega kapitala, s ciljem podpreti upravljavce takšnih skladov, katerih naložbeni fokus v pomembnem obsegu predstavljajo slovenska podjetja. Poleg lastniškega financiranja slovenskih podjetij prek skladov zasebnega kapitala bo program podprl lastniško financiranje slovenskih podjetij tudi v obliki soinvestiranja.

Program, ki pokriva vse gospodarske dejavnosti, bo na podlagi mandata SID banke upravljal in izvajal EIF, ki je največji upravljavec skladov v EU. Del sredstev, razpoložljivih v okviru programa, v obsegu najmanj 40 milijonov evrov, bo namenjen doseganju dodatnega cilja - to je razvoja trga in inštitucionalnih zmogljivosti lastniškega financiranja v Sloveniji. EIF bo zato v letu 2018 objavil ločen postopek izbire upravljavcev skladov zasebnega kapitala, ki bo naslavljal zlasti tiste upravljavce skladov, ki bodo v Sloveniji in naložbeno osredotočeni na Slovenijo.

Program je eden prvih programov lastniškega financiranja, ki jih je na podlagi t. i. EIF-NPI Equity Platforme, katere soustanovitelja sta SID banka in EIF, in Naložbenega načrta za Evropo vzpostavil EIF v sodelovanju z nacionalnimi spodbujevalnimi inštitucijami (NPI) v Evropski uniji. Program predstavlja skupno delovanje SID banke kot NPI in EIF.

Igor Zaplatil
Igor Zaplatil

»Veseli me, da smo v manj kot enem letu od podpisa sporazuma o sodelovanju s SID banko sklenili nov, 100 milijonov evrov obsežen program lastniškega financiranja v Sloveniji za podporo slovenskih podjetij v fazah rasti. Nov sporazum bo s pomočjo slovenskih in mednarodnih upravljavcev investicijskih skladov pri lastniškem financiranju malih in srednje velikih ter mid-cap podjetij podprl inštitucionalne zmogljivosti in nastanek trajnostnega trga zasebnega kapitala v Sloveniji. Novi sporazum bo podprl inštitucionalne zmogljivosti in nastanek trajnostnega trga zasebnega lastniškega kapitala v Sloveniji, tako da se bo lastniško financiranje MSP in mid-cap podjetij izvajalo prek nacionalnih kot mednarodnih upravljavcev skladov s posebnim fokusom na Slovenijo,« je povedal Pier Luigi Gilibert, generalni direktor Evropskega investicijskega sklada (EIF).

Mag. Sibil Svilan, predsednik uprave SID banke, je dodal, da trajnostno rast, konkurenčnost in internacionalizacijo slovenskih podjetij ni mogoče doseči le z dolžniškim financiranjem. »Žal v preteklosti ni bilo mogoče vzpostaviti tudi lastniškega financiranja, kjer je tržna vrzel v Sloveniji precejšnja. Pretekla prizadevanja SID banke, da bi vzpostavila program, ki bi slovenskim podjetjem omogočil kapital za rast, so dala rezultate v partnerstvu z EIF v skupini EIB, v okviru katerega bo na voljo 50 milijonov evrov sredstev iz vira SID banke in 50 milijonov evrov iz Junckerjevega Naložbenega načrta za Evropo. EIF je v sodelovanju s SID banko tako razvila Slovenski naložbeni program kapitalske rasti v obsegu 100 milijonov evrov, ki ga bo izvajala EIF za mobilizacijo zasebnih lastniških vlaganj v slovenska podjetja ter za podporo njihove rasti in internacionalizacije. Ta program je tudi mejnik za razvoj trga in inštitucionalnega okolja za lastniško financiranje v Sloveniji, s podporo slovenskim in drugim skladom zasebnega kapitala s fokusom na Slovenijo, ki uporabljajo naložbene strategije rasti.«

 

Več iz rubrike