Severna Koreja izstrelila novo raketo čez Japonsko
Dan potem, ko so iz Pjongjanga prišle napovedi, da „Japonska ne bo več obstajala v naši bližini“ in da jo bodo „potopili v morje“, je režim čeznjo poslal novo raketo, že drugo v manj kot treh tednih. To je nemudoma sprožilo jezne odzive v Tokiu in Seulu, ameriški zunanji minister Rex Tillerson pa je dejal, da je treba poseči po novih kaznih ter da so ponedeljkove sankcije Združenih narodov „temelj, ne streha“.
„Kitajska oskrbuje Severno Korejo z večino nafte. Rusija je uvoznik severnokorejske delovne sile,“ je minister jasno dal vedeti, da imata dve članici varnostnega sveta s pravico veta v rokah škarje in platno pri krotenju severnokorejskega režima. Po njegovih besedah morata obe državi z neposrednimi ukrepi pokazati, da ne bosta dopuščali takšnega izzivanja. Raketa, ki je poletela z letališča severno od prestolnice Pjongjang, je preletela japonski otok Hokaido in pristala v Tihem oceanu, vlada v Tokiu pa je prebivalce opozorila, naj se ne približujejo sumljivim ostankom, saj severnokorejske rakete včasih razpadejo v zraku.
Japonska ni skušala sestreliti raketnega vsiljivca, zato pa je južnokorejska vlada nemudoma izstrelila dva projektila Hyunmoo-II, ki sta poletela 250 kilometrov daleč v morje, dovolj, da bi v drugi smeri zadela letališče Sunan, od koder je Sever sprožil svojo raketo. Predsednik Mun Dže In , ki sicer zagovarja začetek dialoga s severno sosedo, se je odzval s sporočilom, da „v takšnih razmerah ta ni mogoč“. Ameriško tihomorsko poveljstvo je sporočilo, da raketa ni ogrožala Severne Amerike ali ameriškega ozemlja Guam, kjer sta oporišči mornarice in letalstva ZDA.
Po besedah Davida Wrighta iz organizacije Union of Concerned Scientists nova izstrelitev sproža nove skrbi, saj dokazuje, da lahko Severna Koreja s svojimi izstrelki srednjega dosege doseže Guam, čeprav še ni jasno, ali je raketa nosila tovor, kar znatno vpliva na njen doseg.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese