Še brez koncepta o energetskem konceptu

Energetski koncept naj bi dali v javno obravnavo še ta teden, je napovedal minister Peter Gašperšič. Koncept je včeraj obravnavala koalicija, zato ga na peti mednarodni konferenci Razmislek o energetiki še niso mogli komentirati, kar so energetiki večkrat omenili kot slabost. Na ministrstvu za infrastrukturo menijo, da do 2030 ni treba veliko spreminjati.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič je spomnil, da je osnovni namen energetske politike zagotoviti zanesljivo in konkurenčno oskrbo z energijo na trajnosten način, cilj pa je prehod v nizkoogljično družbo. »To bomo dosegli s povečevanjem energetske učinkovitosti, postopno spremembo strukture proizvodnih virov in rabe energije na nizkoogljične vire energije ter povečanjem deleža obnovljivih virov in razvojem naprednih energetskih sistemov,« pravi minister.

Ključni izziv je prestrukturiranje rabe energije v prometu, delež prometa je namreč zaradi velikosti in tranzitne narave države med največjimi v EU, in sicer približno 40-odstotni. Poganja pa ga izključno uvožena nafta, za kar na leto porabimo približno 1,5 milijarde evrov. »Zagata s prometom je nerešljiva, če bomo še naprej enako plačevali prevoz na delo,« je ob tem ocenil Peter Novak.

Jedrska odločitev

Jože Dimnik iz MZI je poudaril, da bo treba odločitev o nadaljnji rabi jedrske energije sprejeti čim prej, v petih letih, saj lahko odločitev pomeni tudi to, da bomo ta vir morali nadomestiti. Premog bo ostal prisoten do konca obratovanja Teša 6, najkasneje do leta 2054. Glede obnovljivih virov energije je opozoril, da bo moral pri odločanju o umeščanju v prostor prevladati interes za zelene vire, sicer jih bomo težko povečevali. Opozoril je tudi na to, da bo treba paziti pri vlaganjih v obnovljive vire, saj »bolj ko bomo ambiciozni, dražje bo, poleg tega pa to nima blagodejnih učinkov na BDP«.

Več na Delo.si

Več iz rubrike