SDS znova neuspešna s predlogom za znižanje DDV
Ker Slovenija v zadnjih letih beleži gospodarsko rast, so poslanci SDS znova skušali stopnji davka vrniti na predkrizno raven. Kot so danes spomnili, so bile sredi leta 2013 določene višje stopnje DDV. Splošna stopnja se je povečala z 20 odstotkov na 22 odstotkov, nižja stopnja pa z 8,5 na 9,5 odstotka.
Takratna vlada Alenke Bratušek, ki je zakon predlagala, je navedla, da gre za začasen protikrizni ukrep, ki bo trajal dve leti in s katerim naj bi stabilizirali javne finance. Uzakonitev trajno višjih stopenj DDV, ki jo je nato leta 2015 potrdila koalicija, je bila po oceni SDS nerazumljiva, nepotrebna, predvsem pa socialno krivična.
Andrej Šircelj (SDS) je danes ocenil, da gre za predlog sistemskega urejanja področja, čeprav so se na matičnem odboru vrstila opozorila koalicije, da temu ni tako. "Kaj je nesistemskega je na tem, da bi ljudje imeli večji letni razpoložljiv dohodek in kvaliteto življenja," je vprašal poslanske kolege. S sprejetjem predloga bi, kot je prepričan, okrepili potrošnjo, naredili gospodarstvo bolj konkurenčno.
Državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič pa mu je odgovoril, da vlada predlogu nasprotuje. Vlada si je po njegovih besedah zastavila jasne cilje konsolidiranja javnih financ in davčnega prestrukturiranja. "Učinki takšnega predloga so ocenjeni na preko pol milijarde evrov na leto," je dodal in ocenil, da to ne bi bilo v skladu s cilji vlade.
Čeprav je bila SDS že drugič neuspešna s tem predlogom, je Šircelj napovedal, da ne bodo odnehali in s tem še večkrat poskusili.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese