SDH v nadzorni svet Luke Koper predlaga Jelenca in Nosetovo
Mandat bo nadzornikom Luke Koper potekel s 7. oktobrom. V nadzornem svetu so še predstavnica lokalne skupnosti Sabina Mozetič ter predstavniki delavcev Mladen Jovičić, Marko Grabljevec in Rok Parovel. Po sklepu sveta delavcev Paravel v nadzornem svetu ostaja štiri leta do septembra 2016, Jovičič pa od aprila letos.
"Uprava ne more komentirati napovedane zamenjave nadzornikov, ker je to v pristojnosti lastnikov,"so za STA zapisali v Luki Koper.
Slovenski državni holding (SDH) v predlogu za nove nadzornike, ki ga je objavil danes, navaja, da je nadzorni svet družbe v obstoječi sestavi izgubil zaupanje lastnika. V družbi se po mnenju SDH kaže neustrezno obvladovanje tveganj, kar je pokazala tudi preiskava finančne uprave in inšpektorata za delo, ki je razkrila nepravilnosti pri poslovanju Luke z izvajalci pristaniških storitev.
Finančna uprava (Furs) je med drugim ugotovila nepravilnosti na področju zagotavljanja dela ter to, da izvajalci pristaniških storitev sodelujejo z družbami, ki nimajo zaposlenih, odgovorne osebe pa niso dosegljive. Te družbe do uvedbe davčnega inšpekcijskega nadzora oddajajo obračune DDV z majhnimi obveznostmi ali presežki, ki se kompenzirajo, po uvedbi nadzora pa niso več dosegljivi.
SDH zato za skupščino predlaga sklep, po katerem bi revizijska hiša Ernst Young preverila tovrstne posle za tri leta nazaj. Kot je v obrazložitvi zapisal SDH,"obstaja sum, da zaradi načina vodenja teh poslov obstaja sum nastanka korupcijskih in drugih tveganj, ki bi lahko imela za posledico oškodovanje družb".
Uprava Luke Koper glede posebne revizije tudi nima komentarja."Nenazadnje je bilo v zadnjem letu v družbi že več inšpekcijskih in drugih nadzorov, tudi računskega sodišča in rezultati vseh teh nadzorov in revizij bodo dali tudi jasne odgovore, ali so očitki, ki so leteli na račun poslovanja družbe upravičeni ali ne,"so dodali.
Ob tem so spomnili, da izvajalci pristaniških storitev, ki imajo z Luko sklenjeno pogodbo o zagotavljanju pristaniških storitev, ter njihovi neposredni podizvajalci (drugi podizvajalec v verigi), za svoje zaposlene po ugotovitvah Fursa redno poravnavajo obveznosti iz naslova davkov in prispevkov od plač in DDV.
Luka Koper sicer od izvajalcev pristaniških storitev zahteva, da opravljajo storitve le z lastnimi zaposlenimi oz. dopušča, da sodelujejo s podizvajalci, ki pa morajo prav tako izvajati storitve le z lastnimi zaposlenimi."Redna zaposlitev pri izvajalcu pristaniških storitev oz. njegovem podizvajalcu je torej pogoj za poslovno sodelovanje in pridobitev dovolilnice za vstop na območje pristanišča,"so poudarili.
Konec aprila je bilo veljavnih 1233 dovolilnic, od tega 71 odstotkov v lasti zaposlenih pri izvajalcih pristaniških storitev, 17 odstotkov v lasti zaposlenih pri njihovih podizvajalcih in ostalo v lasti študentov.
"Z 'drugimi podizvajalci v verigi' oz. s tretjim, četrtim in nadaljnjimi nivoji podizvajalcev Luka Koper nima nikakršnega razmerja oz. niso imetniki dovolilnic in ne vstopajo na območje pristanišča. Zato v Luki Koper ne vidimo nobene povezave med modelom poslovanja izvajalcev pristaniških storitev in zlorabami povezanimi s t.i. missing traderji, ki jih ugotavlja Furs,"so poudarili.
Luka Koper v zadnjih štirih letih zaposluje po 50 novih zaposlenih na leto, vendar bi bila zaposlitev vseh pristaniških delavcev kot predlaga Furs nevzdržna, so še navedli v Luki Koper.
Delničarji bodo na skupščini odločali o delitvi 20,32 milijona evrov bilančnega dobička. Za izplačilo dividend bi vodstvo in nadzorniki namenili 13,44 milijona evrov oz. 96 centov bruto na delnico.
A je društvo Mali delničarji Slovenije vložilo nasprotni predlog, v katerem predlaga, da bi za dividende namenili 19,6 milijona evrov oz. 1,40 evra bruto na delnico, preostanek pa bi ostal nerazporejen.
Skupščina bo odločala še o podelitvi razrešnice upravi, ki jo vodi Dragomir Matić, in nadzornikom za delo v lanskem letu. Glasovala bo še, da bi revizijo poslovanja opravljala družba KPMG Slovenija.
SDH pa medtem upravi družbe predlaga, naj ustrezno popravi informacije za delničarje, ki so bile objavljene ob sklicu skupščine, tako, da jih seznani s pravilom, po katerem je za sprejem sklepa, ki se nanaša na odpoklic članov nadzornega sveta, potrebna najmanj tričetrtinska večina oddanih glasov.
Največji delničar Luke Koper je država, ki ima neposredno v lasti 51 odstotkov družbe, posredno prek SDH in Kapitalske družbe pa še 11,13 oz. 4,98 odstotka. Mestna občina Koper ima v luki 3,14-odstotni delež.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese