SDH prenesel na državo za 200 milijonov evrov delnic

Slovenski državni holding (SDH) je v skladu s sklepom vlade iz prejšnjega tedna na državo prenesel za približno 200 milijonov evrov naložb. Prenos delnic Pozavarovalnice Sava, Petrola in Krke je bil izvršen v petek, je danes sporočil SDH, ki pa bo s temi naložbami še naprej upravljal.
Fotografija: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Uroš Hočevar

Gre za 1.261.034 delnic Pozavarovalnice Sava v vrednosti približno 20 milijonov evrov, 147.493 delnic Petrola v vrednosti približno 50 milijonov evrov in za 2.362.194 delnic Krke v vrednosti približno 130 milijonov evrov.

Vlada je sklep za prenos teh naložb na državo sprejela v četrtek, ko je finančna ministrica Mateja Vraničar Erman pojasnila, da s tem uresničuje določbe zakona o Slovenskem odškodninskem skladu, ki do konca leta predvideva prenos naložb v vrednosti vsaj 200 milijonov evrov.

Višina 200 milijonov evrov je določena zato, ker je vlada decembra lani v tem znesku dokapitalizirala SDH, da je lahko poplačal obveznosti iz postopkov denacionalizacije. "Gre za premoženje, ki je bilo na SDH preneseno, da bi ta poplačeval obveznosti iz denacionalizacije, vendar ga zaradi različnih odločitev različnih vlad ni mogel unovčevati, zato je moral najemati kredite," je dejala finančna ministrica.

Ker so denacionalizacijski postopki v večini zaključeni, SDH ne potrebuje več lastnega premoženja, ki mu je bilo za to namenjeno. "Ugotovili smo, da ni več potrebe, da SDH v lastništvu ohrani tako velik obseg naložb oz. premoženja, zato je smiselno, da se to postopno vrne nazaj državi," je pojasnila Vraničar Ermanova.

Zato bo SDH do konca leta 2020 na državo prenesel še preostale pomembne in strateške kapitalske naložbe, po izpolnitvi vseh obveznosti Slovenskega odškodninskega sklada pa še vse preostale vrednostne papirje, ki jih ima v lasti.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.