Sarajevsko sodišče zavrnilo veljavnost lex Agrokor v BiH

Kantonalno sodišče v Sarajevu je danes zavrnilo veljavnost hrvaškega zakona o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih v BiH, je potrdil vodja odvetnikov hrvaškega koncerna Agrokor v BiH Branko Marić. Ocenil je, da gre za nesmisel, ker je sodišče v Londonu priznalo hrvaški zakon, znan tudi kot lex Agrokor. Napovedal je pritožbo.
Fotografija: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Jože Suhadolnik

Sodišče je pojasnilo, da bi bilo priznanje zakona v nasprotju z javnim redom in bi ogrožalo pravico posameznikov do pravosodnega postopka, je za sarajevski časnik Dnevni avaz povedal Marić. Po njegovem mnenju lahko odločitev sarajevskega sodišča pripelje do tega, da bodo razkosali podjetja, ki so v lasti koncerna v BiH.

Če bi priznali lex Agrokor, bi zaščitili pravice bosansko-hercegovskih podjetij, je povedal. Tako pa bi po pravnomočni sodbi sarajevskega sodišča lahko vsak od 12.000 upnikov, ki jih ima Agrokor, zahteval izplačilo terjatev oz. dolgov koncerna z denarjem in premoženjem Agrokorjevih podjetij v BiH.

Prvostopenjsko sarajevsko sodišče je prejšnji mesec zavrnilo zahtevi ljubljanske in zagrebške podružnice ruske Sberbank za izvršbo nad deleži hrvaškega koncerna Agrokor v treh njegovih podjetjih, registriranih v BiH. Pred tem je sodišče v Kiseljaku v BiH v začetku oktobra odločilo v prid podružnic Sberbank.

Agrokorjeva podjetja v BiH so med drugim Konzum BiH, Sarajevski Kiseljak in Ledo Čitluk. Agrokor v BiH zaposluje približno 4000 ljudi.

Več iz rubrike

Znana primorska podjetniška družina bi kupila zaprte poslovalnice Petrola

Primorska družba naj bi nakup financirala iz lastnih in posojilnih virov pri domačih posojilodajalcih.

Rekordno malo brezposelnih, povpraševanje po delavcih pa veliko

Konec junija je bilo na zavodu za zaposlovanje 42.398 brezposelnih oseb, kar 1,8 odstotka manj kot maja in 2,2 odstotka manj kot pred letom dni.

Država ob polletju ustvarila 750 milijonov evrov več primanjkljaja kot lani

Ključni vzroki za letošnjo slabšo dinamiko prihodkov so nižji obračuni davka na dohodek pravnih oseb in dohodnine od dohodka iz dejavnosti.

Minister Jevšek: To je, preprosto, izsiljevanje

Petrol je začasno zaprl štiri bencinske servise zaradi zaostrene vladne regulacije cen goriv. Vlada in podjetje nadaljujeta pogovore o dolgoročni rešitvi.