S komisarjem Oettingerjem o prihodnjem proračunu EU

Evropska komisija bo v sredo objavila splošni predlog večletnega proračuna EU za prihodnje sedemletno obdobje, ki bo uvodni korak v pogajanja o prihodnjem okviru financiranja delovanja unije. Ta naj bi se po ambicioznem scenariju zaključila do pomladi 2019.
Za Slovenijo je ključno predvsem to, da spremembe ne bodo pomenile preveč drastičnega upada kohezijskih sredstev in tudi obsega denarja za razvoj podeželja. Zaradi večje relativne razvitosti in poteka obdobja postopnega zmanjšanja sredstev za bolj razvito Zahodno Slovenijo nas sicer v vsakem primeru čaka manjši kos kohezijske pogače.
Po navedbah virov pri EU naj bi višino večletnega finančnega okvira predlagala v razponu od 1,13 do 1,18 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND) EU, zaradi izstopa Velike Britanije iz povezave ter potrebi po večjem financiranju novih izzivov, kot so migracije in varnost, pa bo ob vprašanju povečanja prispevkov članic prišlo po pričakovanjih do sprememb še v strukturi proračuna, pri čemer bosta rezov deležni tudi najpomembnejši proračunski politiki, kohezijska in kmetijska.
Ob sredini objavi splošnega proračunskega predloga sicer ne bo mogoče ugotoviti, kakšen bo učinek za Slovenijo. V prihodnjih tednih bodo sledili predlogi za posamezna proračunska področja.
Več iz rubrike
Nekdanji Etrel bo pod lastništvom KD Group posloval še naprej
Švicarski Landis+Gyr je pred mesecem dni sporočil, da izstopa s področja proizvodnje infrastrukture za električno polnjenje avtomobilov.
Vlada zrahljala omejitve pri oddajanju hiš in črtala brezplačno vodo v lokalih
Vlada je sprejela predlog zakona o gostinstvu, ki določa vrste gostinske dejavnosti in pogoje za njihovo opravljanje.