Revizija bo določila Todorićevo usodo

Hrvaška in države v regiji nestrpno pričakujejo poročilo sodišča o višini skupnih Agrokorjevih terjatev, ki predvidoma znašajo okoli sedem milijard evrov, pa tudi revizijsko poročilo PricewaterhouseCoopers, ki je bilo najavljeno za jutri, a so ga prestavili za nedoločen čas.
Uradno pojasnilo za preložitev objave poročila izredne revizije je, da glavni revizor še ni podpisal poročila. Po naših informacijah pa je prišlo do spora med naročnikom, izrednim upravljiteljem Agrokorja Antejem Ramljakom, in revizorji.
Nekateri odlomki iz revizijskega poročila so že prišli v javnost, zato že zdaj vemo, da je nekdanja uprava za leto 2015 prikazala dobiček, vreden 160 milijonov, čeprav je družba poslovala z izgubo, ki se je leta 2016 povečala na astronomski dve milijardi evrov. Razlika je nastala predvsem zaradi različnih ocen o vrednosti nematerialnega premoženja oziroma »dobrega imena« družbe, ki so ga v Agrokorju očitno previsoko ocenili.
To ne more biti zločin, saj je težko natančno izračunati vrednost neke blagovne znamke, toda napačno knjiženje, prikazovanje finančnih menic kot dolg dobaviteljev, ne pa Agrokorjev dolg, in to zato, da bi priredili rezultate, prikazali dobiček in zavestno prevarali vlagatelje, je gotovo lahko nekaj, zaradi česar je mogoče vložiti obtožnico proti še vedno formalnemu lastniku Ivici Todoriću.
Prav revizija bo močno vplivala na nadaljnjo usodo Ivice Todorića, o čemer lahko sklepamo tudi na podlagi tega, da državno tožilstvo in revizorji že več mesecev tesno sodelujejo in celo skupaj delujejo na sedežu propadajočega koncerna. To je potrdil tudi državni tožilec Dinko Cvitan, ki je revizijsko poročilo označil za »izhodiščno točko za nadaljnje ukrepe«.
Več iz rubrike
Podjetniki, koliko denarja izgubljate, ker ne poznate pravih priložnosti?
Zagotovite si dostop do brezplačnih tedenskih vsebin, namenjenih podjetjem v vseh fazah rasti.
Poguben dan za multinacionalke s proizvodnjo v Aziji
Ameriške borze so se potopile bolj kot evropske, dolar doživel največji padec v skoraj treh letih.