Reševanje Mercatorja skupaj s Tušem - se nam obeta Mercatuš

V vladi razmišljajo o tem, kako Mercator iz rok nasedlega Agrokorja pripeljati v roke predvidljivejšega in kapitalsko močnega lastnika. Preverili smo, kako izvedljive so tovrstne zamisli in kakšna tveganja jih spremljajo.
Celotna regija je v pričakovanju izida posebne revizije Agrokorja, ki bo predvidoma znana v prihodnjih tednih. Prav včeraj je izredni upravitelj Mercatorja Gregor Planteu predstavil prvo trimesečno poročilo o poslovanju družbe z lastnikom in povezanimi osebami. V poslovanju Mercatorja Planteu v preteklih treh mesecih ni zaznal poslov, ki bi slovensko družbo izčrpavali. Prepričan pa je, da zakon o izredni upravi deluje »zelo preventivno«.
V slovenski poslovni javnosti že več dni krožijo informacije, da vlada zgolj čaka na sprožilec – na dogodek, po katerem bodo lahko zahtevali izredno revizijo tudi v Mercatorju.
Bančniki, dobavitelji in drugi poznavalci trgovskega posla opozarjajo, da je takšna operacija zelo tvegana. Postavljajo se številna vprašanja, od povsem običajnih vprašanj o lastništvu do tega, kje bodo našli kogarkoli z dovolj kapitala, ki bi se podal v tako negotov podvig, in ne nazadnje, kako bo nov poskus poseganja države v gospodarstvo razumela Evropska unija.
Več iz rubrike
Slovenija v prvem četrtletju z velikim gospodarskim padcem
Naš BDP je v prvem trimesečju upadel za 0,8 odstotka, kar je največ med državami Unije, na udaru zlasti investicije v gradbene objekte, ugotavlja Surs.
Mateja Urlep: Predsodke podpihujejo tisti, ki branijo svoje milijardne interese
V podkastu z mag. Matejo Urlep o znanosti, pogumu, zdravstvu in izkušnjah v farmacevtskih multinacionalkah.