Rekorden obseg združitev in prevzemov v energetiki

Leto 2016 je bilo na področju združitev in prevzemov v energetiki na globalni ravni rekordno, saj je skupna vrednost vseh dogovorov dosegla skoraj 329 milijard evrov, kaže raziskava svetovalne hiše A.T. Kearney. Napoveduje, da se bo ta trend nadaljeval tudi letos, saj bodo vlagatelji še naprej prevzemali aktivno vlogo pri preoblikovanju industrije.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Mednarodno svetovalno podjetje v svoji raziskavi med drugim ugotavlja, da je preoblikovanje industrije najbolj izrazito v Evropi, kjer finančni vlagatelji sklepajo vedno več poslov in preoblikujejo energetsko vrednostno verigo.

Ravno nasprotno je v Ameriki, kjer je rast tržnih kapitalizacij energetskih podjetij spodbudila val združitev in konsolidacij. Azijska podjetja pa postajajo vedno bolj aktivna v čezmejnih združitvenih in prevzemnih poslih, so v družbi zapisali v sporočilu.

Tovrstne poteze so prisotne tudi v jugovzhodni Evropi in Sloveniji, vendar so razlogi drugačni, so poudarili v družbi. V Sloveniji bodo aktivnosti združevanja in razdruževanja podjetij v energetiki po njihovih besedah usmerjene v povečevanje operativnih sinergij in sinergij v upravljanju omrežij, optimiziranju nastopa na prodajnem trgu, širjenju nabora storitev in produktov ter podobno.

Nekaj teh primerov je bilo v preteklosti že mogoče opaziti pri združevanju družb Elektro Celje Energija in Elektro Gorenjska Prodaja ter družb Gen-I in Elektro Energija, so navedli.

Po besedah podpredsednika v družbi Marka Derče se energetska podjetja na negotovem finančnem trgu, na katerem je še vedno dostopen poceni denar, štejejo med bolj zanimive naložbene priložnosti. "To je tudi posledica dejstva, da je kapitalska vrednost evropskih energetskih podjetij zelo padla. Finančni vlagatelji vedno bolj iščejo ponujene priložnosti v tem sektorju in si prizadevajo za dezinvestiranje obstoječih naložb za izboljšanje vrednosti," je pojasnil Derča.

Ugotovljeni premiki na trgu energetskih podjetij in na finančnih trgih po izsledkih A.T. Kearney narekujejo sedem načel. To so odprodaja sredstev zaradi upadajočih sinergij integriranih energetskih podjetij, dezinvesticije, ki jih spodbujajo finančne potrebe podjetij v državni lasti, ter prvi izstopni val finančnih investitorjev, ki so dosegli zaključek svojega investicijskega cikla.

Več iz rubrike