Rast zunanje trgovine v prvem polletju
V prvem polletju je Slovenija ustvarila presežek v blagovni menjavi s tujino v vrednosti 415,1 milijona evrov, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 103,1-odstotna.
Najpomembnejši državi partnerici sta bili v tem obdobju tako pri izvozu kot uvozu Nemčija in Italija. Med državami, ki niso članice EU, sta bili pri izvozu najpomembnejši Srbija in Rusija, pri uvozu pa Kitajska in Turčija.
Junija je vrednost izvoza znašala 2,51 milijarde evrov, uvoza pa nekaj manj kot 2,36 milijarde evrov. Vrednost izvoza v juniju je bila druga najvišja letos (višja je bila le vrednost v marcu), vrednost uvoza pa tretja najvišja (višji sta bili vrednosti v maju in marcu).
V primerjavi s povprečnim mesečnim izvozom in uvozom v lanskem letu je bil izvoz junija višji za 20,8 odstotka, uvoz pa za 17,3 odstotka.
V blagovni menjavi s tujino je Slovenija junija ustvarila presežek v vrednosti 156,5 milijona evrov, kar je največ letos. Pokritost uvoza z izvozom je bila junija 106,6-odstotna.
V države članice EU je Slovenija junija izvozila za 1,92 milijarde evrov, kar je 13,3 odstotka več kot junija lani. Od tam je uvozila za 1,91 milijarde evrov, kar je 12,7 odstotka več kot junija lani. Junijski presežek v blagovni menjavi z državami članicami EU v vrednosti 9,9 milijona evrov je bil najvišji letos.
Izvoz v države, ki niso članice EU, je junija znašal 591,5 milijona evrov, kar je 13,5 odstotka več kot junija lani, uvoz iz teh držav pa je znašal 444,9 milijona evrov, kar je 18 odstotkov več kot v junija lani. Presežek v blagovni menjavi pri trgovanju z državami, ki niso članice EU, je junija znašal 146,6 milijona evrov in je bil prav tako najvišji letos.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese