Rast širokopasovnega omrežja

V zadnjem lanskem četrtletju sta se v Sloveniji zvišali tako penetracija fiksnega širokopasovnega dostopa glede na gospodinjstva kot tudi penetracija fiksnega širokopasovnega dostopa glede na prebivalstvo. Nadaljeval se je tudi trend rasti števila priključkov IP telefonije, kaže poročilo Akosa.
Fotografija: Amazon
Odpri galerijo
Amazon

V zadnjem lanskem trimesečju se je glede na četrtletje prej nadaljevala rast NGA priključkov širokopasovnega dostopa, pri čemer je raslo predvsem število priključkov širokopasovnega dostopa do interneta preko FTTH, VDSL in DOCSIS 3.0 tehnologije, medtem ko se število non-NGA priključkov zmanjšuje, je v povzetku četrtletnega poročila zapisala Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos).

V opazovanem četrtletju se je tržni delež priključkov paketa četverček sicer zvišal, vendar pa je še vedno največ priključkov paketa trojček, pri čemer se je tržni delež teh priključkov ravno tako zvišal. Nadaljeval se je trend rasti števila priključkov IP telefonije, zvišala se je tudi penetracija aktivnih uporabnikov mobilne telefonije na prebivalstvo.

V opazovanem obdobju se je povečalo število uporabnikov mobilnega širokopasovnega dostopa, posledično pa je višja tudi količina podatkovnega promet v 3G in naprednejših omrežjih.

Najvišji tržni delež so tudi v zadnjem četrtletju 2017 zabeležili priključki IP televizije. Tržni delež priključkov kabelske televizije je v opazovanem četrtletju zabeležil upad, tržni delež satelitske televizije je glede na minulo četrtletje višji, tržni delež MMDS tehnologije pa se je znižal.

V primerjavi s preteklim četrtletjem se na medoperaterskem trgu širokopasovnega dostopa preko optičnega omrežja nadaljuje trend rasti števila FTTH priključkov tako preko bitnega toka kot tudi preko razvezanega dostopa.

V zadnjem lanskem trimesečju je Akos na medoperaterskem trgu širokopasovnega dostopa na bakrenem omrežju opazil tako upad priključkov dostopa z bitnim tokom kot tudi upad priključkov preko sodostopa in povsem razvezanega dostopa.

V četrtem četrtletju 2017 je bilo na spletni strani agencije objavljenih 42 pozivov zainteresiranim soinvestitorjem v javna komunikacijska omrežja in pripadajočo infrastrukturo k skupni gradnji, od česar je bilo 12 pozivov pri gradnji komunikacijske infrastrukture in 30 pozivov pri gradnji druge vrste gospodarske infrastrukture, so še poudarili.

Več iz rubrike