PSA Peugeot Citroen lani s skoraj 80-odstotno rastjo čistega dobička
V francoskem koncernu so se po poročanju AFP ob objavi poslovnih rezultatov zavezali, da bodo delničarjem prvič po letu 2011 izplačili dividende. Delničarji bodo prejeli 0,48 evra na delnico.
PSA Peugeot Citroen je sicer minuli teden sporočil, da razmišlja o prevzemu Opla in Vauxhalla, ki sta v lasti ameriškega proizvajalca General Motors. Novica je sprožila precej strahu v Nemčiji in Veliki Britaniji, saj se v omenjenih državah bojijo, da bi francoski velikan ukinil nefrancoska delovna mesta.
Opel v šestih evropskih državah obvladuje okoli 10 tovarn, kjer je bilo konec leta 2015 zaposlenih 35.600 ljudi, od tega 18.250 v Nemčiji. Na Otoku Opel svoja vozila prodaja pod blagovno znamko Vauxhall, strahove držav glede ukinitve delovnih mest pa so v PSA Peugeot Citroen zavrnili kot nepotrebne.
Kot še poroča AFP, izvršni direktor francoskega koncerna Carlos Tavares v teh dneh pospešeno išče podporo načrtovanemu prevzemu. Na to temo se je že pogovarjal z nemško kanclerko Angelo Merkel in britansko premierko Thereso May.
Če bo načrtovan nakup Opla in Vauxhalla uspešen, bo PSA ponovno zavzel mesto drugega največjega proizvajalca vozil v Evropi za vodilnim nemškim Volkswagnom. Drugo mesto zaenkrat drži francoski Renault.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese