Prihaja do težav s preskrbo sadja in zelenjave

Slovenija med 35 in 40 odstotkov uvozi iz Italije, od koder pa je transport iz epidemioloških razlogov že omejen.
Fotografija: Preskrba je že motena, sledile pa bodo še oddatne omejitve, tako da izboljšav ne gre pričakovati v kratkem.
Odpri galerijo
Preskrba je že motena, sledile pa bodo še oddatne omejitve, tako da izboljšav ne gre pričakovati v kratkem.

V Sloveniji kljub epidemiji koronavirusa trenutno ne primanjkuje nobene vrste živil, prihaja pa do težav pri preskrbi s svežim sadjem in zelenjavo iz tujine, je danes povedala ministrica za kmetijstvo, ki opravlja tekoče posle, Aleksandra Pivec. Pristojni pozorno spremljajo razmere in pripravljajo strategije za primer pomanjkanja, je zagotovila.

Kot je na današnji novinarski konferenci predsednikov strank bodoče koalicije povedala ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Pivčeva, se pristojne službe osredotočajo na čim bolj nemoteno preskrbo s hrano, pri čemer pozorno spremljajo izpade pri dobavi.

Delno motena je trenutno oskrba s svežim sadjem in zelenjavo, saj ju Slovenija med 35 in 40 odstotkov uvozi iz Italije, od koder pa je transport iz epidemioloških razlogov že omejen. Predlagali bodo sicer dodatne omejitve.

Problematični segmenti, ki se že kažejo, so sicer povezani predvsem z nezmožnostjo izvoza blaga v Italijo. Prva takšna težava se je pojavila pri izvozu mleka; gre za 160.000 litrov dnevno. Čim več tega mleka bodo poskušali spremeniti v mleko v prahu, tudi za povečanje državnih blagovnih rezerv. Te nameravajo okrepiti tudi z mesom.

"Ob tem državljane pozivamo, naj kupujejo predvsem slovenske pridelke - ne samo z vidika varnosti živil, temveč tudi z vidika podpore slovenskim pridelovalcem," je dejala. Pozvala jih je, naj posegajo po živilih, ki jih je trenutno še dovolj.

Ministrstvo predlaga tudi uvedbo posebnih ukrepov, ki odstopajo od načel prostega pretoka blaga in storitev znotraj EU. Gre predvsem za omejitev meddržavnega transporta živih živali, svežega sadja in zelenjave, krušnih žit, krme za živali ter krompirja. Nujna je po besedah Pivčeve tudi priprava ukrepov za zagotovitev večjih skladiščnih zmogljivosti za presežne količine hrane.

Težave tudi pri prevozu živih živali

Pri prevozu živih živali so že zaznali motnje. "Če bodo živali iz drugih držav obtičale v Sloveniji, se jih vrača nazaj na izhodiščno točko. V primeru motenj pri prevozu živih živali pa bomo poskrbeli za njihovo dobrobit," je napovedala.

Agroživilskim podjetjem so sicer tako kot preostalemu gospodarstvu na voljo ukrepi za zmanjšanje posledic izbruha novega koronavirusa, ki jih je že v ponedeljek opredelil strokovni svet za konkurenčno in stabilno poslovno okolje pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku. Ta je danes znova spomnil nanje in opozoril, da jih je zaradi izrazite izvozne usmerjenosti slovenskega gospodarstva treba izvesti takoj.

Med temi ukrepi je danes na vladi potrjeni interventni zakon o čakanju na delo, v katerem, kot je priznal, še niso dovolj dobro rešili vprašanja samostojnih podjetnikov in malih podjetij, a jih po njegovih napovedih še bodo.

Pomembnejši ukrep so tudi kreditne linije, s katerimi bodo reševali likvidnostne težave. Pri SID banki gre za ukrepe v višini 200 milijonov evrov in že obstoječih 600 milijonov evrov za posredno financiranje večjih podjetij preko bank, paket ukrepov bo na voljo najpozneje v štirih tednih. Ukrepi Slovenskega podjetniškega sklada - krediti, garancije za kredite in vavčerji malih vrednosti - v skupni višini 115 milijonov evrov bodo malim in srednjim podjetjem dostopni po 20. marcu.

Prek ukrepa Slovenskega regionalnega razvojnega sklada pa bo mogoče nekatere dražje kredite zamenjati za cenejše, je naštel minister.

Podjetjem, ki so utrpela škodo zaradi odpovedi dogodkov, bodo po ministrovih napovedih nadomestili nastale stroške. Za to imajo v okviru gospodarskega ministrstva na voljo šest milijonov evrov, v dogovoru s finančnim ministrom pa je ob sprostitvi rezerv na voljo še dodatnih 20 milijonov evrov.

Ministrstvo bo v prihodnje uredilo tudi delo od doma in primere karantene, kot pravi minister, delajo tudi na pripravi ukrepa za odlog plačil davčnih obveznosti ter pripravljajo prestrukturiranja nadaljnjih promocijskih aktivnosti za čas, ko bo treba ponovno postaviti na noge doslej najbolj prizadeto turistično panogo.

Več iz rubrike