Prevelika javna poraba omejuje naložbe v okolje
V nadaljevanju preberite:
Zaradi hitrega povečevanja javne porabe bo država v proračunu vse težje našla sredstva za sanacijo poplav in okoljske rešitve. Že letošnje pol milijarde evrov za odpravo neposredne škode je pretežno pridobljene z novim zamikom naložb v okviru podnebnih in okoljskih ciljev.
Dobre pol milijarde evrov, kolikor namerava vlada letos nameniti za odpravo škode po naravnih nesrečah, zadošča za zasilno vzpostavitev normalnih razmer, ne pa tudi za temeljito sanacijo, ki bi jo morala izvesti v prihodnjih letih.
A težava je v tem, da je pričakovana rast tekoče proračunske porabe, ki bo posledica ukrepov v zdravstvu (vključno z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja), spremembe plačnega sistema javnega sektorja, uvajanja dolgotrajne oskrbe in še nekaterih potez vlade, opazno poslabšala razmere v proračunu. Pri tem pa se slabšajo tudi gospodarske razmere. Razpoložljivih sredstev za naložbe je vse manj. Država ima težave tudi s pridobivanjem evropskih sredstev, ker ta večinoma zahtevajo sofinanciranje. Bo država znova zgolj krpala luknje?
.Več iz rubrike
Davek na bilančno vsoto bank ni neustaven
Ustavno sodišče prav tako ni sledilo očitkom, da začasni davek povzroča neenako obravnavo med posameznimi bankami.
Osem vetrov, ki bodo ogrožali svetovno rast v letu 2025
V drugi četrtini 21. stoletja bo počasna gospodarska rast še vedno največji svetovni izziv, saj vpliva tako na razvite države kot na države v razvoju.