Povprečna plača maja nižja

Povprečna plača za maj je znašala bruto 1663,23 evra, neto pa 1077,77 evra. V primerjavi s plačo za april je bila nižja, nominalno za 0,1 odstotka, realno pa za 1,3 odstotka. Najvišjo povprečno plačo so imeli v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro, kažejo danes objavljeni podatki statističnega urada.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Povprečna plača za letošnji maj je bila sicer višja kot tista za lanski maj, in sicer v bruto znesku nominalno za 3,1 odstotka (realno za 1,1 odstotka), v neto znesku pa nominalno za 2,6 odstotka (realno pa za 0,6 odstotka).

Povprečna bruto plača za maj se niti v javnem niti v zasebnem sektorju ni bistveno razlikovala od plače za april, v primerjavi s povprečno bruto plačo za maj 2017 pa je bila v obeh sektorjih višja: v zasebnem sektorju za 3,7 odstotka, v javnem sektorju pa za 2,7 odstotka.

Zvišanje povprečne neto plače je bilo v primerjavi s plačo za april kot tudi v primerjavi s plačo za lanski maj najopaznejše v dejavnosti rudarstvo (za 3,2 odstotka oz. za 9,2 odstotka). V povprečju najvišjo neto plačo pa so imeli zaposleni v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro, kjer je dosegla 1532,28 evra.

Povprečna neto plača se je na mesečni ravni v nekaterih regijah zvišala, v nekaterih znižala; najbolj se je zvišala v posavski statistični regiji (za 2,6 odstotka), najbolj znižala pa v obalno-kraški statistični regiji (za 1,3 odstotka). V primerjavi s plačo za maj 2017 pa je bila v vseh statističnih regijah višja; zvišanje je bilo najopaznejše v posavski statistični regiji, kjer je porasla za pet odstotkov.

Več iz te teme:

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.