Predstavitvena informacija

Pot do plačilne svobode

Mastercard: Na področju razvoja digitalnih plačil nas čaka zanimiva jesen.
Fotografija: FOTO: Mastercard
Odpri galerijo
FOTO: Mastercard

Denar - naš nepogrešljiv spremljevalec, univerzalno menjalno sredstvo, ki ga uporabljamo za plačilo izdelkov, se je še pred kratkim kazal v popolnoma drugačni "podobi". Bankovce in kovance vse pogosteje nadomeščajo najrazličnejše digitalne oblike plačevanja, med drugimi brezstične kartice, mobilne ali druge nosljive naprave in raznovrstne aplikacije, celo kriptovalute.

Ne glede na vztrajno rast digitalnih plačil v zadnjih letih pa številni ponudniki in podjetja še vedno ne omogočajo plačevanja z omenjenimi sodobnimi sredstvi. Slovenija je z dvajset in pol POS-terminali na 1.000 odraslih prebivalcev pod evropskim povprečjem tridesetih POS-terminalov na enako število odraslih. Tega se zaveda tudi družba Mastercard, ki je z željo podpreti tehnološki razvoj trga v Sloveniji osnovala program Osmica. Ta na slovenski trg prinaša milijon evrov vredno investicijo v infrastrukturni razvoj, ki bo podprl rast digitalnih plačil.

FOTO: Mastercard
FOTO: Mastercard

»Osmica je iniciativa družbe Mastercard, ki naslavlja razvoj novih rešitev v segmentu kartičnih plačil, ki primarno naslavljajo obrtnike, majhna in srednja podjetja (SME),«
pravi Boris Turk, vodja poslovnega razvoja za Slovenijo v družbi Mastercard.

Glavne prednosti programa tako za trgovce kot za potrošnike so: »Novosti, ki jih bomo predstavili slovenskemu trgu jeseni, bodo prinesle prednosti tako za trgovce kot kupce. Trgovci bodo dobili prilagojene in optimalne rešitve za njihove potrebe, kar se bo odražalo v povečanju prodaje blaga in storitev. Kupci pa bodo imeli možnost, da priročno in brezgotovinsko plačajo na prodajnih mestih, kjer kartično plačevanje do zdaj ni bilo možno.«
 

Potrošniki si želijo kartičnega poslovanja


Izsledki raziskave družbe Mastercard1 potrjujejo, da si stranke malih in srednjih podjetnikov ter obrtnikov želijo možnosti kartičnih plačil, saj obstoječe možnosti iz različnih razlogov ne ustrezajo njihovim potrebam. Tega se vse bolj zavedajo tudi podjetniki, saj je petina vprašanih dejala, da kupci predhodno preverijo, ali je kartično plačilo mogoče, skoraj 30 % pa jih meni, da bodo kupci v prihodnosti še bolj pričakovali možnost brezgotovinskega plačila. K temu bo zagotovo pripomoglo tudi trenutno stanje pandemije, saj je kartično poslovanje brez dvoma bolj varen in preprost način plačevanja.

FOTO: Mastercard
FOTO: Mastercard

 

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije opozarja na izzive sive ekonomije


FOTO: Mastercard
FOTO: Mastercard

Mastercard program infrastrukturnega razvoja Osmica podpira tudi Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, ki se zaveda, da imajo mali in srednji podjetniki ter obrtniki v Sloveniji specifične potrebe, zato je skrb za njihov razvoj ključna. Kot je povedal predsednik OZS Branko Meh: »Projekt Osmica v OZS pozdravljamo. Menimo, da bodo digitalna plačila in ponudba POS-terminalov za mobilne naprave malim obrtnikom in podjetnikom izjemno olajšala poslovanje. Prav tako opažamo, da si tudi potrošniki v času epidemije vse bolj želijo plačevati s kartico. Temu se bodo morali torej prilagoditi tudi tisti, ki kartičnega poslovanja še nimajo. In projekt Osmica jim bo pri tem zagotovo v pomoč.«

Vse to nedvomno nakazuje, da Mastercard s svojim projektom Osmica ne ustvarja samo boljših pogojev, temveč stremi k doseganju dolgoročnih ciljev za vsakega trgovca na vsakem poslovnem prodajnem mestu. Zakaj bi sploh še uporabljali gotovino, če imamo toliko bolj praktičnih, udobnih in cenejših alternativ? S tem bi posledično lahko pripomogli tudi k zmanjšanju obsega dejavnosti sive ekonomije, ki gospodarstvu in širši družbi povzroča nepopravljivo škodo.

Kot dodaja gospod Meh, se v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije problematike sive ekonomije lotevajo že vrsto let: »V OZS na ta problem opozarjamo že vrsto let. Obseg dela na črno se je med epidemijo še povečal, saj so bile številne storitvene dejavnosti z odlokom zaprte. Mi v OZS lahko opozarjamo na problem, vendar pa mora zakonsko to rešiti vlada.«

Navade in rutino je težko prekiniti, pa vendar digitalno poslovanje omogoča nove načine plačevanja, ki se lahko kmalu izkažejo za boljše. Po zaslugi sodobne tehnologije lahko tako prihranimo čas in hkrati tudi denar.

FOTO: Mastercard
FOTO: Mastercard

 

Vsak je lahko trgovec in vsaka naprava POS-terminal


Namen programa Osmica je z vpeljavo POS-terminalov za mobilne naprave mala in srednja podjetja ter obrtnike dolgoročno spodbuditi k prehodu na digitalna plačila. Nove inovativne rešitve na področju digitalnih plačilnih orodij bodo v okviru projekta razvijali s financiranjem devetih najbolj primernih podjetij, ki jih je Mastercard na podlagi razpisa izbral v začetku aprila. Ustvarjalci programa so se med drugim razveselili prijav tako iz Slovenije kot iz tujine, odzvali pa so se različni tipi podjetij in institucij.

Čeprav lahko konkretne kreativne tehnološke rešitve na slovenskem trgu pričakujemo že jeseni 2021, je veliko zanimanja že danes, dodaja Turk: »Kot zanimivost lahko omenim, da nas je neposredno kontaktiralo precej majhnih trgovcev in obrtnikov, ki bi si želeli biti v pilotni fazi Osmice. To resnično potrjuje naše domneve, da je na trgu precej povpraševanja po inovativnih in sodobnih rešitvah sprejema plačilnih kartic.« 
 
1Raziskavo o poslovanju malih in srednjih podjetij med epidemijo covid-19 v Sloveniji je za Mastercard izvedla Mediana (Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana, d. o. o.) novembra 2020 (vzorec 452 vprašanih) med člani Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije.
 

Naročnik oglasnega sporočila je Mastercard

Več iz rubrike