Poraba premoga v Evropi pada
Povpraševanje po premogu se je po ugotovitvah agencije zmanjšalo tako v EU kot tudi na Kitajskem in v ZDA. Po drugi strani je bilo rast porabe opaziti v Indiji in v državah v Aziji, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Med letoma 2000 in 2012 se je po svetu pokurilo toliko premoga kot še nikoli prej. Svetovno gospodarstvo je zahtevalo vedno več energije in v vsaki novi termoelektrarni se je kot gorivo uporabljalo premog. Nato pa je poraba začela padati, čeprav so države vnovič beležile gospodarsko rast. Med letoma 2014 in 2016 se je tako povpraševanje po premogu zmanjšalo za 4,2 odstotka.
Med vzroki za to IEA navaja okoljsko prijazne elektrarne, saj vedno več držav stavi na sončne in vetrne elektrarne. Hkrati so ZDA začele v velikem obsegu pridelovati plin iz skrilavca. Oboje je pripeljalo do tega, da se je povpraševanje po premogu zmanjšalo.
To veseli okoljevarstvenike, ki pa jih utegne veselje kmalu miniti. IEA namreč napoveduje, da bo povpraševanje po premogu ostalo stabilno.
Lakota po energentih je velika predvsem v državah v razvoju. Države, kot sta Kitajska in Indija, sicer hitijo z vzpostavljanjem obnovljivih virov energije, vendar pa po mnenju IEA brez termoelektrarn na premog vsaj zaenkrat še ne bo šlo. In tako še najmanj do leta 2022 pričakuje v svetu stabilno povpraševanje po premogu, čeprav se bo v Evropi njegova poraba stalno zmanjševala.
Na podnebnem vrhu v Parizu v začetku decembra je bilo opaziti, da se vse več držav in regij pridružuje mednarodnemu zavezništvu za izstop iz uporabe premoga.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.