Po potrošnji smo manj razviti kot po ustvarjanju BDP

V nadaljevanju preberite:
Gospodarsko razvitost posameznih držav merimo z različnimi kazalniki, najbolj pogosto uporabljani pa izkazujejo, da Slovenija kar občutno zaostaja za najrazvitejšimi državami v Evropski uniji, za povprečjem EU pa od osem do 15 odstotnih točk.
Statistični urad je pred kratkim objavil podatke za dejansko individualno potrošnjo (DIP) na prebivalca v standardih kupne moči (SKM), ki sicer sodi med manj znane kazalnike s tega področja. V letu 2023 je vrednost tega kazalnika za Slovenijo dosegla 85 odstotkov povprečja EU, kar je bilo na ravni Portugalske. Bolje od Slovenije sta se po tem kriteriju odrezali tudi Romunija in Litva, ki pa po nekaterih drugih kazalnikih razvitosti in kakovosti življenja Slovenije ne dosegata oziroma presegata.
Surs je objavil tudi podatek o bruto domačem proizvodu (BDP) na prebivalca v standardih kupne moči (SKM) za 38 evropskih držav. Po tem kazalniku je Slovenija dosegla 92 odstotkov povprečja EU-27, kar je bilo za tri odstotne točke več kot leta 2022 in največ doslej.
.Več iz rubrike
Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni
Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.
Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo
Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.