Po eksploziji v Avstriji dobavitelji plina v Sloveniji odpravljajo težave v dobavi

V največjem avstrijskem centru za distribucijo zemeljskega plina v kraju Baumgarten an der March je zaradi tehnične napake danes prišlo do eksplozije, ki je terjala tudi smrtno žrtev. Italija je že razglasila izredne razmere, dobavitelji plina v Sloveniji pa so del dobave zaradi motenj v Avstriji preusmerili na vstopno točko v Gorici.
Fotografija: AFP
Odpri galerijo
AFP

Eksplozija je odjeknila v torek zjutraj ob 8.45, nato pa je izbruhnil požar, ki je po poročanju avstrijske javne televizije ORF zajel šest stavb v centru, ki so skoraj povsem zgorele. Požar so pogasili okoli 15.30, sledi še odstranjevanje posledic.

Center v kraju Baumgarten an der March blizu meje s Slovaško je največji avstrijski center za sprejem in distribucijo zemeljskega plina iz Rusije in Norveške ter od drugod. Gre za eno najpomembnejših središč za distribucijo zemeljskega plina v Evropi, od koder gredo transavstrijski, zahodno-avstrijski ter avstrijsko-madžarski plinovodi. Distribucijska mreža obsega skoraj 40.000 kilometrov.

Iz tega centra distribuirajo zemeljski plin tudi v Nemčijo, Italijo, Francijo, Hrvaško, Madžarsko in tudi v Slovenijo, zato sistem prenosa plina iz Avstrije v Slovenijo trenutno deluje z omejenimi zmogljivostmi. Baumgarten je osrednje vozlišče v tem delu Evrope in za Slovenijo predstavlja tudi glavno točko, skozi katero se prenaša plin do Slovenije, so pojasnili na Agenciji za energijo.

Le plin, ki pride v Slovenijo iz Italije, praviloma ni posredovan preko Baumgartna, zato so dobavitelji del svojih dobav preusmerili na vstopno točko v Gorici.

Slovenski sistem dobave plina končnim uporabnikom sicer normalno deluje. Kot so pojasnili v družbi Plinovodi, operaterju prenosnega sistema zemeljskega plina, težav zaenkrat nimajo, sistem pa je stabilen. "S poslovnimi parterji se trudimo zagotoviti nadaljnjo nemoteno oskrbo z zemeljskim plinom. O morebitnih nadaljnjih ukrepih, če bodo ti potrebni, bo družba svoje poslovne partnerje sprotno obveščala," pa so dodali v Geoplinu.

Težave v dobavi plina bi prizadele tudi slovensko gospodarstvo, saj so nekatera podjetja pri svoji proizvodnji močno odvisna od zemeljskega plina. Med največjimi odjemalci so podjetja iz skupine Sij, Cinkarna Celje, Papirnica Goričane in druga. V Slovenski industriji jekla (Sij) verjamejo, kot so dejali za STA, da bo z dobavo vse v redu.

Tehnična direktorica Cinkarne Celje Nikolaja Podgoršek Selič je za STA povedala, da njihovi dobavitelji zemeljskega plina ne vedo še nič povedati glede morebitne prekinitve oskrbe Cinkarne z zemeljskim plinom iz avstrijskega Baumgartena. "Če bi prišlo do prekinitve, bi nas to močno prizadelo, saj bi proizvodnjo titanovega dioksida, ki je vezana na zemeljski plin, morali ustaviti," je še dejala Podgoršek Seličeva.

Slovenija je zaradi pomanjkanja lastnih virov glede oskrbe zemeljskega plina popolnoma odvisna od dobav iz tujine. Večina zemeljskega plina je bila v letu 2012 uvožena iz Rusije (42 odstotkov), Avstrije (35 odstotkov) in Alžirije (16 odstotkov), je razvidno s spletne strani Geoplina. Preostale količine so bile uvožene iz Italije in drugih držav.

Več iz rubrike