Po celi Franciji protesti proti Macronu
Prožnejša delovna zakonodaja je ena glavnih obljub francoskega predsednika Macrona, s katero želi spodbuditi podjetništvo v Franciji in zmanjšati brezposelnost.
Predlagani ukrepi zmanjšujejo vlogo sindikatov v majhnih podjetjih, omejujejo odpravnine za nepravično odpuščene delavce, delodajalcem pa omogočajo več neposrednih dogovorov z zaposlenimi o delovnih pogojih.
Francoski premier Edouard Philippe jo je ob predstavitvi označil kot ambiciozno, uravnoteženo in pravično. Pozdravili so jo tudi podjetniki, sindikati pa so bili s predlaganimi rešitvami nezadovoljni.
Najostreje je proti reformi trga dela nastopil največji sindikat v državi CGT, ki je za danes tudi napovedal proteste. Nad nekaterimi predlaganimi spremembami sta razočarana tudi sindikat zasebnega sektorja CFDT in levousmerjeni sindikat Delavska moč (FO), a vseeno svojim delavcem nista predlagala, naj gredo na ulice.
Kot poročajo tuji mediji, bodo protestniki zavzeli mesta po vsej Franciji. V sindikatu CGT, ki naj bi ga še do nedavnega podpirali komunisti, zdaj pa prevzema zmernejše stališče, napovedujejo 180 posameznih demonstracij.
Ob tem je sindikat še pojasnil, da bodo naslednji protesti 21. septembra, kar je dva dneva pred protesti, ki jih je napovedal nekdanji kandidat za francoskega predsednika, levičar Jean-Luc Melenchon.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.