Plastične vrečke za Italijane nič več brezplačne

V Italiji so z novim letom začele veljati zakonodajne spremembe, ki trgovcem dovoljujejo le še ponudbo povsem razgradljivih plastičnih vrečk za sadje, zelenjavo, meso in ribe. Ceno spremembe bodo plačali tudi kupci, saj jim bodo trgovci lahko za vrečke zaračunali od enega do treh centov, je poročal spletni portal stol.it.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Prepoved uporabe plastičnih vrečk je v Italiji začela veljati leta 2011. Od takrat se je njihova uporaba kljub nedoslednemu spoštovanju prepovedi po navedbah okoljevarstvene organizacije Legambiente zmanjšala za 55 odstotkov.

Iz prepovedi so bile izvzete zelo lahke plastične nosilne vrečke, ki so namenjene za primarno embalažo svežih živil, ki niso predpakirana. Nanje se tudi nanašajo tokratne spremembe.

Organizacije za varstvo potrošnikov so do nove uredbe sicer kritične zaradi prelaganja stroškov na kupce. Prepričane so namreč, da bi jih morali v celoti prevzeti trgovci.

Evropske države so konec leta 2014 sprejele dogovor, po katerem so plastične vrečke, tanjše od 0,05 milimetra, dovoljene, a jih lahko trgovci zaračunavajo.

Prepoved brezplačnih plastičnih vrečk bo prihodnje leto začela veljati tudi v Sloveniji. Prepovedane bodo brezplačne plastične nosilne vrečke ne glede na debelino njihove stene. S tem ukrepom želi vlada spodbuditi trajno zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk, obenem pa preprečevati splošno povečanje proizvodnje embalaže in doseči zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk.

Poraba plastičnih vrečk v Evropi po podatkih okoljevarstvenih organizacij presega sto milijard evrov letno. Velik delež jih konča v oceanih.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.