Plačna vrzel med moškimi in ženskimi plačami se ne zmanjšuje

Prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans ter komisarki Marianne Thyssen in Věra Jourova so pred evropskim dnevom enakega plačila, ki ga letos znova obeležujemo 3. novembra, v skupni izjavi poudarili, da je enakost spolov med temeljnimi vrednotami Evropske unije, ki pomeni tudi enako plačilo za moške in ženske.
Fotografija: Jure Eržen
Odpri galerijo
Jure Eržen

Te enakosti še nismo dosegli, plačna vrzel, ki je visoka 16,3 odstotka, se v preteklih letih sploh ni spremenila. Ugotavljajo tudi, da ženske še vedno pogosteje delajo v slabše plačanih sektorjih, redkeje napredujejo in so premalo zastopane na vodstvenih položajih.

Za povrh pa so nedavna razkritja o spolnem nadlegovanju pa pokazala, da morajo včasih delati tudi v sovražnem delovnem okolju, kar vpliva na njihov poklicni razvoj in dobro počutje, so sporočili iz predstavništva EK v Sloveniji. 

EK napoveduje boj proti tej krivici

Evropska komisija namerava prevzeti pobudo v boju proti tej krivici, so zapisali v sporočilu. V prihodnjih tednih naj bi že predstavili akcijski načrt za odpravo plačne neenakosti med spoloma, novembra pa gostili kolokvij o pravicah žensk v viharnih časih. Takrat naj bi bil razglašen tudi evropski steber socialnih pravic, ki prav tako poudarja pomen enakega plačila za delo enake vrednosti.

V EU dosegajo ženske enake ali celo boljše učne uspehe kot moški, kar pa se ne odraža na trgu dela. Ali kot poudarjajo: »Leta 2016 je imelo v EU zaključeno terciarno izobrazbo 33 odsotkov žensk in 29 odsotkov moških. Hkrati je skupna stopnja delovne aktivnosti žensk za 11,6 odstotne točke nižja kot pri moških. Na vodstvenih položajih največjih podjetji v EU je še vedno premalo žensk. Med 14 predsedniki uprav je samo ena ženska in med 20 izvršnimi direktorji prav tako samo ena.« 

Dan, ko ženske prenehajo prejemati plačilo

Evropski dan enakega plačila se vsako leto praznuje na dan v letu, ko ženske v primerjavi z moškimi prenehajo prejemati plačilo, kar je skoraj dva meseca pred koncem leta. Podatki Eurostata kažejo, da plačna razlika med moškimi in ženskami tudi v Sloveniji ni tako zanemarljiva, saj je leta 2015 dosegla 8,1 odstotka. Sicer pa, kot rečeno, ženske v Evropi za uro dela zaslužijo v povprečju 16,3 odsotka manj kot moški. Letos je evropski dan enakega plačila 3. november in predstavlja mejo, ko »ženske v primerjavi z moškimi dejansko prenehajo prejemati plačilo, in to skoraj dva meseca pred koncem leta.«

Več na Delo.si

Več iz rubrike