Pet milijonska investicija v Idrijo pripeljala zemeljski plin

Po treh desetletjih zapletov glede napeljave plinovodnega omrežja do občine Idrija je zgodba vendarle uzrla srečen konec.
Fotografija: Jure Eržen
Odpri galerijo
Jure Eržen

V sredo so otvorili distribucijski plinovodni sistem, ki bo s plinom oskrboval odjemalce v naseljih Godovič, Idrija in Spodnja Idrija. Kot koncesionar je opravljanje dejavnosti operaterja sistema za 35 let prevzel Petrol, tretji partner v projektu je družba Plinovodi. Zemeljski plin se bo lahko uporabljal za ogrevanje, hlajenje, kuhanje, pripravo tople sanitarne vode, kot tudi za tehnologijo v industrijskih procesih.

Projekt je bil po besedah člana uprave Petrola Roka Vodnika zelo zahteven. »Gre za 70 kilometrov distribucijskega omrežja, sploh del od Godoviča do Spodnje Idrije je bil zaradi hribovitega terena precejšnji zalogaj.«

Pričakujejo, da bodo v prihodnosti priklopili okrog 1200 odjemalcev in distribuirali okoli štiri milijone kubikov plina. Investicija je sicer znašala slabih pet milijonov evrov in ekonomsko upravičuje izvedbo projekta, ki je v primorsko občino pripeljal najbolj zeleno fosilno gorivo, ki je – nezanemarljivo – tudi najcenejše za uporabnike.

»Idrija je z današnjim dnem dobila sodobno energetsko infrastrukturo, nizko fosilni energent, ki je konkurenčnejši od drugih, kar je še posebej pomembno za industrijo. Podjetja bodo zato lahko konkurenčnejša, občani pa ob tem dobili možnosti uporabe enega bolj priročnih energentov, za katerega ni potrebna posebna logistika,« je dodal Vodnik. Glede na slabe cestne povezave osrednje Slovenije do primorske občine je to ena večjih prednosti. Idrija je imela doslej omrežje na utekočinjenem naftnem plinu, tako da je bila tudi sama menjava na zemeljski plin enostavna.

Jure Eržen
Jure Eržen

Brez sodelovanja obeh lokalnih industrijskih velikanov, Kolektorja in Hidrie, projekta zagotovo ne bi bilo mogoče speljati. »Obe podjetji sta namreč daleč največja uporabnika zemeljskega plina, zato je pomembno, da sta pristopili k projektu – tudi z določenim finančnim vložkom,« je opozoril Vodnik.

Sam prenosni plinovod je premera DN 150 mm, obratoval bo z delovnim tlakom do vključno 70 barov. Vključena sta tudi odcepno mesto na Kalcah ter merilno-regulacijska postaja Godovič. Sestavni deli novega plinovodnega objekta so poleg plinovodne cevi tudi vsi potrebni pripadajoči funkcionalni objekti na plinovodu ter povezave z obstoječim plinovodnim sistemom, merilno-regulacijska postaja ter vsi pripadajoči postroji in postaje, vključno z napravami katodne zaščite, optično kanalizacijo za potrebe nadzora plinovodnega sistema, je nekaj tehničnih podatkov o sistemu navedel Marjan Eberlinc, glavni direktor Plinovodov.

Povpraševanje manjših uporabnikov, gospodinjstev, je dobro, še boljše bo najbrž v prihodnosti. »Že nekaj hiš v Idriji se ogreva na zemeljski plin, z izgradnjo kanalizacije smo pocenili tudi gradnjo plinovodnega omrežja, dela v samem kraju je malo. Približno dve tretjini idrijskega prebivalstva se bo tako ogrevalo z zemeljskim plinom,« je dejal župan občine Idrija Bojan Sever.

»Prva naloga občinskega sveta v novem mandatu bo tako sprejetje novega odloka in vsem, ki bodo olje zamenjali za zemeljsko plin, omogočiti subvencije na eko skladu. Mi smo zmanjšali CO2 v teh letih predvsem zato, ker so ljudje šli na drva, a imamo problem s trdimi delci v zraku. V naslednjih dveh, treh letih, ko se bodo gospodinjstva odločili za zamenjavo, precej storili tudi za okolje,« je dodal župan.

Da bo projekt v celoti zaključen, manjka še zadnji - 300-metrski odsek pri Mokraški vasi. Občina Idrija je omrežje namreč gradila skupaj s kolesarsko stezo, dela pa so se zapletla nad vodnim tunelom, ki povezuje jez v Idriji s hidroelektrarno na Marofu. Župan Sever, ki se za nov mandat ne bo potegoval, predvideva zaključek gradnje za februar ali marec prihodnje leto.

Na vprašanje, ali bo Petrol dela nadaljeval tudi od Spodnje Idrije proti občini Cerkno, Rok Vodnik ni mogel podati dokončnega odgovora. »Mi imamo koncesijo za občino Idrija, za Cerkno bi jo morali pridobiti. Preveriti bi bilo potrebno tudi, ali je tam ustrezna gostota poselitve, da je projekt smiseln,« je zaključil.

Več iz rubrike