Pesimizem in brezposelnost v Hong Kongu

Gospodarske razmere so težje kot pri Sarsu.
Fotografija: Vlada je vsakemu prebivalcu v času te krize podarila 10.000 hongkonških dolarjev (okoli 1280 ameriških dolarjev) ...
Odpri galerijo
Vlada je vsakemu prebivalcu v času te krize podarila 10.000 hongkonških dolarjev (okoli 1280 ameriških dolarjev) ...

“Zadnje tedne so stvari na pol normalne, ampak pojavlajo so se novi uvoženi primeri koronavirusa,” mi v pogovoru po Whatsappu pravi prijateljica Alice, Kitajka, ki se je po petih letih življenja v Šanghaju pred časom preselila v rodni Hong Kong. “Spet smo v fazi prestrašenosti in ne hodimo ven.”
 
Za razliko od Wuhana in province Hubej, Hong Kong ni bil nikoli “zaprt”. Zaprle so se šole in na spregled je manj aktivistov in volunterjev. “Mesec dni smo bili doma in v zadnjih dveh tednih so se ljudje tega naveličali. Posel se skuša vrniti v normalo,” pripoveduje.

In čeprav se življenje v Hong Kongu ni povsem zaustavilo – v ulici, kjer živi, izmed 10 trgovin nista odprti samo dve– je nekaj njenih prijateljev že izgubilo službo. Finančni sekretar Paul Chan je na svojem blogu zapisal, da je izbruh koronavirusa gospodarstvo prizadel bolj kot SARS leta 2003. Opozoril je, da se bo stopnja brezposelnosti v bližnji prihodnosti še naprej povečevala, je blog povzel časnik South China Morning Post. Pesimistična napoved je prišla v javnost le nekaj dni potem, ko je bilo znano, da je brezposelnost v mestu 3,7-odstotna, kar je največ v zadnjih devetih letih in da najhuje še prihaja.
 
Virus je zlomil hongkonško gospodarstvo
 

V Hong Kongu, kjer imajo 317 okuženih in štiri smrtne primere, vsak dan pa novih 44, so odpovedali številne prireditve, trgovine, restavracije in drugi pa se borijo za preživetje, saj ljudje ostajajo doma. “Gospodarske razmere so težje kot pri Sarsu. Številna mala in srednje velika podjetja v številnih panogah doživljajo izjemen padec poslovanja,” je dejal Chan in dodal, da se podjetja soočajo s prepadi v kapitalski verigi, medtem ko je osebje prisiljeno vzeti neplačani dopust ali nižjo plačo oziroma odpoved.

Obseg cen v maloprodajnem sektorju Hong Konga se je v zadnjem letu znižal, količina pa se je v zadnjem polletju zmanjšala za med 18 in 24 odstotkov. Chan pričakuje, da podatki o prodaji na drobno za februar, ki bodo objavljeni do konca marca, ne bodo pokazali nobenega izboljšanja.

Opozoril je, da 3,7-odstotna stopnja brezposelnosti v tem mesecu pomeni 130.000 brezposelnih, kar je 12.000 več kot prejšnji mesec.



Med najbolj prizadetimi industrijami sta bila potrošniški in turistični sektor, ki je zabeležil najvišjo brezposlenost v zadnjih desetih letih – in znaša 6,1 odstotka-, v gradbeništvu pa 6,8 odstotka.

Na srečo v finančno-tehnoškem podjetju, kjer dela Alice Chan, še ne odpuščajo.

Je pa vlada vsakemu prebivalcu v času te krize podarila 10.000 hongkonških dolarjev (okoli 1280 ameriških dolarjev), kar je “precej neuporabno” pravi Alice. “To so naredili tudi pred mnogimi leti, medtem ko vlada Macaua vsako leto prebivalcem nakaže denar.”

Po besedah ​​glavnega sekretarja Matthewa Cheung Kinchunga bodo tudi trgovine lahko zaprosile za enkratno denarno subvencijo.
 
Merjenje temperature na vsakem koraku
 
Kako so izgedali varnostni ukrepi proti širitvi virusa v Hong Kongu? “Niso bili podobni temu, kar se dogaja v Evropi. Bolj so podobni ravnanjem določenih mest in provinc izven Hubeja, kjer so določene ceste zaprli, ampak ljudje so bili prestrašeni in niso hodili ven. V firmo ne morem priti brez merjenja temperature. Prav tako ne domov, saj mi ob vhodu in izhodu izmerijo temperaturo. Vsak dan mi temperature zmerijo 4 do šestkrat, če bi jo imela, ne bi mogla ne domov ne ven,” se na koncu pošali. Temperaturo merijo povsod, pravi, tudi pred vhodom na pošto.
 
Navodila delavcem
 
V strahu pred širjenjem virusa so nekatera podjetja svoje zaposlene prosila, da so pri delu “bolj fleksibilni”; da si v službo prinesejo kosilo in s tem zmanjšajo število izhodov, da načrtujejo pot v službo izven prometnih konic, da se s strankami pogovarjajo s pomočjo tehnologije na daljavo in da upoštevajo higienske nasvete (pogosto umivanje rok, razkuževanje površin, kihanje v rokav), po pisarnah pa se lahko sprehajajo samo z masko na obrazu.
 
Pripravljeni že od Sarsa
 
Ob vsem kar se dogaja v Evropi in scenarijem, ki se odvija v Italiji, jo vprašam ali jo je strah. “Mene ni  strah. Vem, da smo dobro pripravljeni, saj smo leta 2003 imeli SARS. In takrat smo bili prestrašeni, saj nismo vedeli, kako je lahko zbolela cela stolpnica ljudi, čeprav nikoli niso šči iz stanovanja,” odvrne in laično razloži: “SARS se, tako kot COVID-19 lahko širi iz odpadkov in pride v stanovanje preko cevi – iz stranišča in zračnikov.”

Zastrižem z ušesi in ob mojem nejevernem vzdihu in tišini nemudoma pristavi: “To je znanstveno dokazano. Počakaj, ti pošljem slike navodil, ki nam jih je poslalo naše ministrstvo za zdravstvo.”



Poleg tega sledijo vsakemu primeru koronavirusa. Če se slučajno zgodi, da je bil okuženi v fitnesu, nemudoma za 14 zapro fitnes in ga razkužijo. Enako je s stavbami. Včasih imaš v kakšni stavbi obučtek, da si padel v plastenko belila,” se pošali Alice.

“Center za varovanje zdravja spletni strani vsak dan javno obvešča o novih primerih koronavirusa in k temu doda še zemljevid,” jim pa ne sledijo preko mobilnih telefonov, kot to počno na Kitajskem in v Južni Koreji. Zaenkrat, ocenjuje kot državljanka, so stvari pod nadzorom: “Nihče od zdravstvenega osebja še ni zbolel, razen enega, ki je šel na smučanje in virus dobil v tujini. Leta 2003 v času SARS je bilo med 299 umrlimi veliko zdravnikov in medicinskih sester.”

Se pa tudi v dobro pripravljenem Hong Kongu bojijo porasta oblelih, zato prebivalce zdravnik redno opozarjajo, naj bodo previdni. In Alice je tako doma že od januarjam skoraj dva meseca. Ven gre pogledat le občasno.
 

Več iz rubrike