Opec za 2018 napoveduje 1,3-odstotno rast povpraševanja po nafti
Napovedana rast bi bila na ravni stopenj rasti v zadnjih petih letih, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Opecovi analitiki ocenjujejo, da bodo gonilo rasti povpraševanja svetovna gospodarska rast, povečane potrebe v cestnem prevozu v ZDA, na Kitajskem in v Indiji ter tudi širitev petrokemične industrije.
Naftne proizvajalke, ki niso del 14-članskega Opeca, bodo po pričakovanjih proizvodnjo povečale za dva odstotka na 58,96 milijona sodov dnevno. Največ bodo k povečanju prispevale ZDA, Brazilija, Kanada in Rusija, medtem ko naj bi proizvodnjo zmanjšali Mehika in Kitajska, je v danes objavljenem mesečnem poročilu opozorila organizacija.
Članice Opeca so junija načrpale 32,6 milijona sodov nafte dnevno, kar je več kot tretjino vse na svetu dobavljene nafte.
Cene nafte so junija padle. Cena košarice nafte Opeca se je junija na mesečni ravni znižala za več kot osem odstotkov na 45,21 dolarja za sod, kar je najnižja vrednost letos. Razlog za padec sta po navedbah Opeca presežna dobava nafte in še vedno visoka raven naftnih zalog, in to kljub temu, da se članice in nečlanice Opeca držijo dogovora o zmanjšanju proizvodnje.
Cena severnomorske nafte brent se je junija na mesečni ravni znižala za 7,5 odstotka na 47,55 dolarja, cena teksaške lahke nafte pa za 6,9 odstotka na 45,20 dolarja za sod.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.