Oliver Hart in Bengt Holmstroem sta prejemnika Nobelove nagrade za ekonomijo

Nobelovo nagrado za ekonomijo sta si letos prislužila Britanec Oliver Hart in Finec Bengt Holmstroem, in sicer za prispevek k razvoju teorije pogodb, so danes sporočili iz Kraljeve švedske akademije.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Britanec Oliver Hart, rojen leta 1948 v Londonu, trenutno poučuje na Harvardski univerzi, Finec Bengt Holmstroem, rojen leta 1949 v Helsinkih, pa na Inštitutu za tehnologije v Massachusettsu, znanem kot MIT.

Komisija se je odločila, da ju bo nagradila za njun prispevek k razvoju teorije pogodb - podajata namreč celotni okvir za analizo različnih vidikov pri sklepanju pogodb, npr. pri določanju plačil vodstvenih delavcev na podlagi rezultatov, malusov in soudeležbo pri raznih zavarovalnih pogodbah ter pri pogodbah o privatizaciji določenih dejavnosti javnega sektorja, poročajo tuje tiskovne agencije.

Njuna teorija je po oceni komisije izjemno pomembna za razumevanje vrste pogodb, ki jih uporabljamo v vsakodnevnem življenju, kot so npr. zavarovalne pogodbe ali pogodbe o zaposlitvi."Novo teoretično orodje, ki sta ga razvila Hart in Holmstroem, je dragocen prispevek k razumevanju 'življenjskih' pogodb in institucij, pa tudi potencialnih pasti v pogodbah,"so poudarili.

Lani je nagrado prejel škotski profesor Angus Deaton, in sicer za analizo potrošnje, revščine in blaginje.

Več iz rubrike

Rimac Technology bo razvil in proizvedel baterijske sisteme za Skupino BMW

To sodelovanje predstavlja ključni trenutek v rasti podjetja Rimac Technology.

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.