Odbor za finance o Banki Slovenije in SDH

Odbor DZ za finance in monetarno politiko bo na prvi seji po parlamentarnih počitnicah med drugim obravnaval predloga dopolnitev zakonov o Banki Slovenije, ki uvaja nazor s strani računskega sodišča, in o Slovenskem odškodninskem skladu, po katerem bodo lastništvo naložb SDH prenesli na državo.
Fotografija: Blaž Samec
Odpri galerijo
Blaž Samec

Predlog dopolnitve zakona o Banki Slovenije, ki ga je vlada v parlamentarno proceduro poslala aprila, določa, da bo lahko računsko sodišče presojalo smotrnost in pravilnost poslovanja Banke Slovenije.

Pri tem je vlada predvidela, da revizija ne bo smela posegati v nadzorniška dejanja Banke Slovenije, ki jih izvršuje kot sestavni del evropskega sistema centralnih bank. Lahko pa bo presojalo pravilnost in smotrnost tistih nadzorniških odločitev, ki so vodile v porabo javnih sredstev.

S takšno rešitvijo se ni strinjala ECB v vlogi nosilca enotnega evropskega bančnega nadzora. Opozorila je na evropsko uredbo, ki od nacionalnih organov, ki delujejo v enotnem mehanizmu bančnega nadzora, zahteva neodvisno delovanje, to pa morajo države članice spoštovati.

Enotni mehanizem nadzora je bil vzpostavljen 4. novembra 2014, zato so v poslanskih skupinah SMC, DeSUS in SD pripravili dopolnilo, s katerim se računskemu sodišču nalaga revizijo le tistih odločitev Banke Slovenije, ki so vodile v porabo sredstev iz državnega proračuna, sprejetih do tega datuma. To bi vsebovalo tudi odločitve glede sanacije bank v letu 2013, ki še vedno razburjajo del javnosti.

Druga pomembna točka seje je predlog novele zakona o Slovenskem odškodninskem skladu, po katerem bodo lastništvo naložb Slovenskega državnega holdinga (SDH), v prvi fazi strateških in pomembnih, prenesli na državo, naložbe pa bo še vedno upravljal SDH. Priprava zakona temelji na sklepu vlade iz decembra lani o dokapitalizaciji SDH v višini 200 milijonov evrov za namen poplačila obveznosti SDH iz postopkov denacionalizacije.

Ker so denacionalizacijski postopki v večini zaključeni, SDH ne potrebuje več lastnega premoženja, ki mu je bilo za to namenjeno, zato se bodo z zakonsko ureditvijo kapitalske naložbe v lasti SDH prenesle na državo, uredile pa se bodo tudi preostale obveznosti SDH.

Več iz rubrike