Ocenite svojega poslovnega partnerja s pomočjo AJPES
Slovensko gospodarstvo okreva in raste, kar potrjujejo tudi podatki, ki jih zbira AJPES. Ti kažejo na to, da so gospodarske družbe in samostojni podjetniki lani izboljšali tako rezultate poslovanja kot tudi plačilno disciplino. Ajpesovi analitiki so med drugim ugotovili, da so slovenski poslovni subjekti povečali prihodke, neto dodano vrednost in neto čisti dobiček ter število zaposlenih. Rast čistih prihodkov od prodaje gre ponovno na račun izvoza na trge Evropske unije, kjer so družbe prodale za 7,4 odstotka več, podjetniki pa za 12,2 odstotka več kot v letu 2015. Neto čisti dobiček družb je bil za 70 odstotkov višji in je dosegel 3,2 milijarde evrov, pri podjetnikih pa za 10 odstotkov višji in je znašal 358 milijonov evrov. Obenem se je lani glede na pretekla leta zmanjšalo število plačilno nesposobnih poslovnih subjektov – letu 2016 jih je bilo kar 14,8 odstotka manj kot leta 2015.
Kaj prinaša letošnje leto
Bonitetne ocene AJPES izražajo kreditno tveganje oz. verjetnost, da bo pri določenem poslovnem subjektu v roku enega leta prišlo do stečaja, prisilne poravnave ali prisilne likvidacije. Poslovni subjekti so po modelu S.BON AJPES razvrščeni v 10 bonitetnih razredov s pripadajočimi ocenami od SB1 (najboljša) do SB10 (najslabša) – višja kot je ocena, večja je verjetnost za nastop insolvenčnega dogodka.
Vsekakor se pozitivni trendi pri poslovanju poslovnih subjektov odražajo tudi v bonitetnih ocenah pripisanih za leto 2017. Znižanje verjetnosti neplačila je najbolj izrazito pri gospodarskih družbah, ki delujejo v finančnih in zavarovalniških dejavnostih, v gostinstvu in v dejavnosti oskrbe z vodo, ravnanja z odplakami in odpadki, saniranju okolja. Pomembne pozitivne premike so analitiki AJPES zaznali tudi v dejavnosti prometa in skladiščenja.
Novost
AJPES je letos pripisal bonitetne ocene na podlagi letnih poročil tudi zasebnim zavodom, saj jih večina dosega pomemben delež prihodkov z opravljanjem pridobitne dejavnosti in konkurira ostalim družbam na trgu.
Na drugi strani izrazito negativni trendi pri poslovanju, ki so se odrazili v velikem povečanju verjetnosti za nastop dogodka neplačila v letu 2017, so v povprečju najbolj zaznani pri gospodarskih družbah v dejavnosti javne uprave in obrambe, obvezne socialne varnosti ter dejavnosti kmetijstva, lova in nabiralništva. Manj intenzivni, a še vedno nadpovprečno negativni trendi, so zaznani pri gospodarskih družbah v dejavnostih kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti ter oskrbe z električno energijo, plinom in paro.
Najboljša so vodovodna podjetja
Največji delež dobrih bonitetnih ocen (SB1 do SB4) so analitiki AJPES za leto 2017 pripisali gospodarskim družbam, ki imajo kot glavno dejavnost poslovanja opredeljeno dejavnost zbiranja, prečiščevanja in distribucije vode – v okviru te dejavnosti je dobro ocenjenih več kot 80 odstotkov gospodarskih družb. Sledijo družbe iz pravne in računalniške dejavnosti in dejavnosti socialnega varstva z nastanitvijo, kjer je delež dobro ocenjenih višji od 75 odstotkov. Pri teh gospodarskih družbah lahko v letu 2017 pričakujemo bistveno manjšo pojavnost insolventnosti kot to velja za povprečje slovenskega gospodarstva.
Katere panoge zahtevajo posebno previdnost
Pogosteje se lahko večje težave pri poslovanju in insolventnost pojavijo pri gospodarskih družbah, ki jih je AJPES ocenil z ocenami med SB8 in SB10. Med njimi izstopajo družbe iz dejavnosti proizvodnja tekstilij, proizvodnja drugih vozil in plovil ter iz dejavnosti zračnega prometa, saj je med njimi delež slabih bonitetnih ocen višji od 40 odstotkov. Med 35 in 40 odstotki slabih ocen je pripisanih družbam iz dejavnosti proizvodnja pohištva in dejavnosti proizvodnja usnja, usnjenih in podobnih izdelkov. Sledijo dejavnosti proizvodnja motornih vozil, prikolic in polprikolic, proizvodnja oblačil in gradnja stavb s približno 30-odstotnim deležem slabih bonitetnih ocen.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.