O globalizaciji in njeni prihodnosti na IEDC predsedniškem forumu

Letošnji IEDC predsedniški forum, ki ga Poslovna šola Bled gosti danes, se osredotoča na vprašanje, ali je globalizacija res mrtva in kakšna je perspektiva lokalnih ter regionalnih podjetij. Zbrane je uvodoma nagovoril predsednik vlade Miro Cerar, ki je ob priložnostih, ki jih prinaša globalizacija, opozoril tudi na njene pasti.
Fotografija: Leon Vidic
Odpri galerijo
Leon Vidic

Globalizacija v zadnjih letih dobiva nove obraze. Na svetovni ravni je vedno pogosteje slišati razmišljanja o njenem zatonu oziroma upadu, do katerega je prišlo tudi zaradi posledic svetovne finančne in gospodarske krize. Zato so v IEDC - Poslovni šoli Bled letošnji, jubilejni 30. predsedniški forum, ki se ga udeležujejo voditelji iz sveta gospodarstva in politike iz 18 držav, posvetili prav temi globalizacije.

Kot je v uvodu izpostavila direktorica in dekanja IEDC Danica Purg, živimo v času, ko je celoten svet postal naš dom, kar pa nam pogosto zbuja nelagodje. "Naše misli so postale globalne, ampak fizično smo še vedno lokalni. Nasprotujemo globalizaciji, najverjetneje v majici, izdelani na Kitajskem, v čevljih iz Italije in z mobilnim telefonom iz Koreje," je povzela.

Prepričana je, da nam manjka en ključen element, to je voditeljstvo s celovitim oziroma holističnim pristopom in vizijo. Do sedaj je namreč voditeljstvo v globalizaciji imelo le finančni in ekonomski fokus, kot denimo v 70-ih letih, ko so poslovni voditelji v zahodni Evropi rekrutirali delavce iz ekonomsko manj razvitih regij, da bi njihova industrija rasla, a niso upoštevali socialnih vidikov.

Purgova tako upa, da bo letošnji predsedniški forum prispeval k bolj holističnemu pristopu voditeljev. Kot je v nagovoru zbranim dejal tudi premier Cerar, ne smemo ignorirati velikih družbenih in kulturnih izzivov, ki jih prinaša globalizacija, čeprav je ta predvsem ekonomski proces z velikim ekonomskim učinkom.

Globalizacija tako pomeni številne prednosti, ki so jo izkoristila tudi številna vizionarska in inovativna slovenska podjetja, a hkrati pomeni tudi ekonomska in družbena tveganja. "Soočiti se je treba z vsemi potencialnimi pastmi," je izpostavil Cerar.

Po njegovem mnenju so najpomembnejši vidiki globalizacije kakovost življenja, osebna svoboda in vsakodnevna varnost. "Zato moramo zagotoviti, da bodo več trgovine, več znanja in nove tehnologije pozitivno vplivali na okolje, zaposlenost, posameznikovo aktivnost in zdravje," je poudaril premier.

Več iz rubrike