Novi nadzorniki Intereurope Matija Vojsk, Vojko Čok in Rok Rape

Skupščina delničarjev Intereurope je danes za nove nadzornike potrdila Matijo Vojska, Vojka Čoka in Roka Rapeta. Delničarji tako niso sledili predlogom nadzornega sveta, ki je za nove nadzornike predlagal Klemna Boštjančiča, Mira Medveška in Mašo Čertalić. Bilančni dobiček logista v višini skoraj 3,5 milijona evrov medtem ostaja nerazporejen.
Fotografija: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Uroš Hočevar

Rapeta je sicer z nasprotnim predlogom v imenovanje predlagala Nova KBM, ki je poudarila, da ima več kot 20 let izkušenj na vodilnih delovnih mestih v slovenskih in mednarodnih družbah, kot so Avtotehna, RRC in SAP.

Od ostalih dveh novih nadzornikov, ki so jih predlagale banke lastnice, je Vojko Čok nekdanji dolgoletni prvi mož Banke Koper, Vojsk pa je v preteklosti deloval kot član uprave Telekoma Slovenije, direktor Smučarske zveze Slovenije in področni direktor v revizijski hiši PriceWaterhouseCoppers.

Skupščina je medtem zavrnila nasprotni predlog Društva Mali delničarji Slovenije (MDS), ki so predlagali, da se od nekaj manj kot 3,5 milijona evrov bilančnega dobička za izplačilo dividend nameni nekaj več kot 2,3 milijona evrov, in je odločila, da bilančni dobiček za 2016 ostane v celoti nerazporejen. v Društvu MDS so na sprejeti sklep napovedali izpodbojno tožbo, je Intereuropa objavila prek spletnih strani Ljubljanske borze.

Delničarji so se sicer v uvodu seznanili z letnim poročilom koncerna Intereuropa za lani, z mnenjem revizorja in pisnim poročilom nadzornega sveta o preveritvi in potrditvi letnega poročila za 2016. Delničarji so odobrili lansko delo uprave pod vodstvom Ernesta Gortana in nadzornega sveta družbe in jima podelili razrešnico.

Za pooblaščeno revizijsko družbo za letos je skupščina imenovala revizijsko hišo KPMG Slovenija.

Koncern Intereuropa je sicer lani ustvaril 4,1 milijona evrov dobička iz rednega poslovanja, kar je 20 odstotkov več od načrtov, a je izid navzdol popravilo plačilo davka od dobička - ta skupaj z odloženimi davki znaša 5,7 milijona evrov. Tako je koncern leto 2016 končal z 1,6 milijona evrov čiste izgube.

Njegovi največji trenutni lastniki so s konverzijo skupaj 18,4 milijona evrov terjatev v lastniški delež konec 2012 postale banke upnice, s čimer je bil zaključen proces finančnega prestrukturiranja družbe.

SID banka ima v lasti 18 odstotkov delnic podjetja, NLB 17,4 odstotka, Gorenjska banka 11,2 odstotka, KBS banka 10,4 odstotka, SKB 8,2 odstotka, NOVA KBM 4,3 odstotka in Banka Intesa Sanpaolo 2,7 odstotka. SKoraj petodstoten lastnik je še Luka Koper.

Banke so enkrat že poskušale prodati Intereuropo, a je poskus padel v prodajo. Nov poskus bi utegnil slediti po dokončanju poslovnega prestrukturiranja družbe.

Več iz rubrike