Nova KBM v prodajo deležev Petrola, Cinkarne in Term Olimia

Nova KBM oziroma v njenem imenu družba KF Finance je danes na spletni strani Ljubljanske borze objavila oglas za javno zbiranje ponudb za nakup delnic Petrola, Cinkarne Celje in Terme Olimia. Medtem ko gre pri prvih dveh za dobra dva oziroma slabe štiri odstotke delnic, je za Terme Olimia na prodaj 20,9-odstotni delež.
Fotografija: Tadej Regent
Odpri galerijo
Tadej Regent

Kot je razvidno iz objave, morajo zainteresirani vlagatelji ponudbo pooblaščeni družbi oddati najpozneje do zadnjega dne letošnjega leta, ta pa mora vsebovati količino delnic, ki jih želi kupiti in ceno za celotno količino. Ta mora biti izražena s točno določenim zneskom, in ne v obliki razpona cene, saj bo v tem primeru avtomatično upoštevana nižja cena.

Ponudbe, v katerih bi bila ponujena cena za odkup paketa delnic oziroma poslovnih deležev posamezne družbe vezana na ceno, ki jo ponuja kateri od drugih ponudnikov, ne bodo šteli za popolne in jih ne bodo obravnavali, morebitnemu kupcu pa je tudi naloženo, da kupnino poravna v 15. dneh po sklenitvi kupoprodajne pogodbe.

Potencialni kupci morajo posredovati tudi način financiranja oziroma dokazilo ali zanesljivo pojasnilo, da imajo oziroma bodo imeli na razpolago zadostna finančna sredstva, in sicer najmanj v vrednosti, kot jo je ponudnik navedel v svoji zavezujoči ponudbi.

V primeru, da bo več ponudb, ki bodo izpolnjevale pogoje, se lahko prodajalec odloči, da bo z njimi izvedel nadaljnja pogajanja, morda pa tudi dražbo.

Petrolova delnica se trenutno na borzi vrti okoli 370 evrov, največji posamični delničar pa je SDH, ki ima po letošnjem odkupu delnic v lasti NLB v tej naftni družbi 19,7-odstotni delež. Slovaško-češka finančna skupina J&T ima nekaj manj kot 13-odstotni delež, po veljavni strategiji upravljanja državnih naložb pa nobeden od lastnikov ne sme preseči lastniškega deleža države, ki skupaj z deležema Kada in DUTB znaša nekaj nad 30 odstotkov.

Tudi Cinkarna Celje je še vedno v pretežno državni lasti, saj jo lastniško obvladujejo Modra zavarovalnica, DUTB in SDH, saj je letos v vodo padel tudi drugi poskus prodaje enega največjih slovenskih kemičnih podjetij. Cinkarna je sicer uvrščena na seznam državnih naložb za prodajo, ki ga je julija 2013 sprejel državni zbor.

V večinski državni lasti so tudi Terme Olimia, kjer ima četrtinski delež Kad, odstotek manj imajo Slovenske železnice, dobro petino pa od lani privatizirana Nova KBM. Manjše deleže imata tudi SDH in DUTB.

Več iz rubrike