Nov zakon zaradi povečanega interesa tujih vlagateljev

Interes tujih podjetij za investiranje v Sloveniji se povečuje, je danes v Ljubljani dejal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti in napovedal tri ali štiri nove tuje investicije do konca leta. Tudi napovedi domačih podjetij glede vlaganj so spodbudne. Država naj bi boljšo podporo vlaganjem zagotovila z novim zakonom.
Fotografija: Matjaž Tavčar
Odpri galerijo
Matjaž Tavčar

Cantarutti danes na investicijski konferenci v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) v Ljubljani podrobnosti o napovedanih novih investicijah ni razkril. Zagotovil pa je, da se interes tujih vlagateljev povečuje.

Bolj prijazno okolje tako za tuje kot domače investitorje naj bi zagotovil novi zakon o spodbujanju investicij, ki bo šel prihodnji teden v medresorsko usklajevanje, septembra in oktobra naj bi bil v javni obravnavi in vladnem postopku, februarja prihodnje leto pa naj bi bil nared za sprejem v DZ.

Med predvidenimi novostmi je enaka obravnava domačih in tujih vlagateljev, ki bodo lahko pridobila nepovratna sredstva, se bo pa delež teh zmanjševal. Osrednja usmeritev bo pomoč s povratnimi sredstvi, kot so jamstva in subvencioniranje obrestne mere pri najemu posojil. Podobno kot pri posebnem zakonu o investiciji Magne v Hočah bo novi zakon omogočal razlastitev, in sicer za strateške investicije - po osnutku bodo kot takšne opredeljene investicije v višini vsaj 40 milijonov evrov, ki bodo ustvarile vsaj 400 delovnih mest in jih ohranila vsaj pet let.

Zakon bo predvidoma ohranil 40-odstotno splošno investicijsko olajšavo, 70-odstotno investicijsko olajšavo in spodbude na problemskih območjih, občinam bi bila še vedno na voljo oprostitev plačila komunalnega prispevka, poleg tega naj bi novi zakon poenostavil in pospešil nakup nepremičnin v lasti države ali občin pod ocenjeno vrednostjo. Gospodarsko ministrstvo bi želelo tudi t.i. davčne počitnice, a na finančnem ministrstvu zaenkrat za to ni dovolj "poguma", je dejal Cantarutti.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.