NLB: vlada določila izhodišča za nova pogajanja z evropsko komisijo
Po sredinih pogovorih z evropsko komisarko za konkurenco Margrethe Vestager je vlada ministrstvu za finance določila tudi izhodišča za pogajanja o zavezah in mu dala pooblastila, da se lahko s komisijo dogovori o kompenzacijskih ukrepih. Ministrica ob tem opozarja, da »daljše ko bo prehodno obdobje za privatizacijo NLB, tem ostrejši bodo kompenzacijski ukrepi, na katere bo treba pristati.« Če bi bili ukrepi strožji od doslej obravnavanih, mora ponovno poročati vladi.
Nova pogajanja se začnejo prihodnji teden, slovenska stran pa si želi, da bi spremembe uskladili do konca leta. Izhodiščni predlog vlade je sicer tudi triletni odlog prodaje NLB, bo pa to še ena glavnih točk pogajanj, poudarja ministrica.
Zaupnik bi lahko le upravljal, ne pa prodajal NLB
Zaveze za NLB so bile prvič spremenjene maja letos, po tem, ko je Cerarjeva vlada junija zaustavila prodajo banke, pa komisija zdaj pristaja na začasni odlog privatizacije NLB v zameno slovenski predlog za vpeljavo upravljavskega zaupnika v banko. Zaupnik bi imel v NLB pravice upravljanja, ne pa razpolaganja, kar pomeni, da bi prodajo NLB organizirala država in SDH. A najprej morajo biti sprejete spremembe zavez iz odločbe evropske komisije o državni pomoči, na tej podlagi bi določili pristojnosti zaupnika za NLB. Vlada bi ga izbrala in imenovala na podlagi mednarodnega javnega razpisa, po predhodni potrditvi evropske komisije in oceni regulatorja, Evropske centralne banke (ECB).
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese