Nizozemski lastniki Etija v iztisnitev malih delničarjev

Novi lastniki izlaškega Etija, nizozemska družba Fuse, ki je del skupine Andlinger & Company, namerava iz lastniške strukture iztisniti male delničarje. Doslej so pridobili 99,4-odstotni delež v družbi, na skupščini, ki jo je uprava sklical za 18. aprila, pa bodo med drugim imenovali novega člana nadzornega sveta in spreminjali statut.
Fotografija: Polona Malovrh
Odpri galerijo
Polona Malovrh

Uprava družbe na predlog večinskega lastnika družbe Eti Elektroelement v glasovanje pošilja sklep, da se 2857 delnic, ki še niso v lasti Nizozemcev, prenese na glavnega delničarja, tako da se upravičencem izplača denarna odpravnina v višini 55 evrov za vsako delnico, je razvidno iz sklica skupščine, objavljenega na Ajpesu.

Poleg tega predlagajo, da se po tem zmanjša osnovni kapital z umikom lastnih delnic, in sicer za 652.395 evrov na 7,66 milijona evrov, pri tem pa se umakne 39.089 delnic, ki predstavljajo 7,845 odstotka vseh izdanih delnic.

Lastniki bodo odločali tudi o predlaganih spremembah statuta družbe, s katerimi bi se med drugim v šestčlanskem nadzornem svetu spremenilo razmerje predstavnikov lastnika in zaposlenih.

Sedaj so v nadzornem svetu trije predstavniki lastnika - Wolfgang Leitner, Hans Jörg Kaltenbrunner in Ernst Reichmayr - in trije predstavniki delavcev - Aleksander Cilenšek, Andrej Smrkolj in Dejan Pangeršič -, s sprejetjem predloga pa ga bodo sestavljali štirje člani, ki bodo zastopali interese lastnikov, in dva predstavnika delavcev.

Nova sestava nadzornega sveta bi v veljavo stopila s 1. junijem. Nadzorni svet ob tem predlaga, da se med nadzornike kot predstavnika lastnika imenuje Aleš Lunder, preostali trije predstavniki kapitala pa s svojim delom nadaljujejo. Skupščina namerava ob tem svet delavcev Etija pozvati, da ta upravi do 20. maja sporoči, kdo bo po 1. juniju v nadzornem svetu zastopal delavce.

Postopek prodaje večinskega lastniškega deleža se je začel pred skoraj dvema letoma, ko so se delničarji Etija na skupščini z veliko večino odločili, da želijo za družbo najti novega lastnika z dolgoročnimi načrti.

Nizozemci so decembra že naredili prve spremembe. Konstituirali so nov nadzorni svet in sklenili, da v prihodnje dobička ne bodo več delili za dividende.

Več iz rubrike