Nizozemski lastniki Etija v iztisnitev malih delničarjev

Uprava družbe na predlog večinskega lastnika družbe Eti Elektroelement v glasovanje pošilja sklep, da se 2857 delnic, ki še niso v lasti Nizozemcev, prenese na glavnega delničarja, tako da se upravičencem izplača denarna odpravnina v višini 55 evrov za vsako delnico, je razvidno iz sklica skupščine, objavljenega na Ajpesu.
Poleg tega predlagajo, da se po tem zmanjša osnovni kapital z umikom lastnih delnic, in sicer za 652.395 evrov na 7,66 milijona evrov, pri tem pa se umakne 39.089 delnic, ki predstavljajo 7,845 odstotka vseh izdanih delnic.
Lastniki bodo odločali tudi o predlaganih spremembah statuta družbe, s katerimi bi se med drugim v šestčlanskem nadzornem svetu spremenilo razmerje predstavnikov lastnika in zaposlenih.
Sedaj so v nadzornem svetu trije predstavniki lastnika - Wolfgang Leitner, Hans Jörg Kaltenbrunner in Ernst Reichmayr - in trije predstavniki delavcev - Aleksander Cilenšek, Andrej Smrkolj in Dejan Pangeršič -, s sprejetjem predloga pa ga bodo sestavljali štirje člani, ki bodo zastopali interese lastnikov, in dva predstavnika delavcev.
Nova sestava nadzornega sveta bi v veljavo stopila s 1. junijem. Nadzorni svet ob tem predlaga, da se med nadzornike kot predstavnika lastnika imenuje Aleš Lunder, preostali trije predstavniki kapitala pa s svojim delom nadaljujejo. Skupščina namerava ob tem svet delavcev Etija pozvati, da ta upravi do 20. maja sporoči, kdo bo po 1. juniju v nadzornem svetu zastopal delavce.
Postopek prodaje večinskega lastniškega deleža se je začel pred skoraj dvema letoma, ko so se delničarji Etija na skupščini z veliko večino odločili, da želijo za družbo najti novega lastnika z dolgoročnimi načrti.
Nizozemci so decembra že naredili prve spremembe. Konstituirali so nov nadzorni svet in sklenili, da v prihodnje dobička ne bodo več delili za dividende.
Več iz rubrike
Carine so novi šok za avtomobilske dobavitelje, ki odpuščajo in zapirajo tovarne
Kako poslujejo največji evropski avtomobilski dobavitelji in kaj napovedujejo za letos?
Kitajska svoje odvisnosti od premoga najbrž ne bo zmanjšala
Azijska velesila bi se lahko bolj usmerila k drugim virom, saj se pridobivanje energije iz sončne in vetrne energije razvija z bliskovito hitrostjo.