Nizozemska za insekticid v jajcih vedela že lani

Nizozemska je zdravju potencialno škodljivi insekticid fipronil v jajcih zaznala že novembra lani, je danes v nastopu pred domačim parlamentom dejal belgijski minister za kmetijstvo Denis Ducarme. O tem sicer uradno ni obvestila drugih držav, je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Belgijska agencija za varno hrano je naletela na dokument, ki poroča o "zaznavi prisotnosti fipronila v nizozemskih jajcih konec novembra 2016". Šlo naj bi za interno poročilo, ki so ga Belgijci pridobili zahvaljujoč dobrim kontaktom v sosednji državi. Za več pojasnil so se že obrnili na Nizozemsko, je povedal Ducarme na izrednem zasedanju odborov belgijskega parlamenta za kmetijstvo in zdravje.

Ob tem so belgijske oblasti več kot mesec dni čakale na informacije nizozemskih kolegov, ki so omogočili sledenje s fipronilom kontaminiranih jajc. "En mesec. En mesec brez kakršnih koli informacij nizozemske agencije. Kaj to pomeni? To pomeni, da nismo imeli nikakršnega dostopa do seznama strank nizozemskih podjetij," je dejal po navedbah nemške tiskovne agencije dpa.

Škandal s kontaminiranimi nizozemskimi jajci je izbruhnil 1. avgusta. Nizozemske oblasti so začasno zaprle 138 perutninskih farm in bi lahko bile prisiljene zaklati na milijone piščancev. Jajca so umaknili s polic trgovin in potrošnike pozvali, naj tista, ki jih že imajo doma, zavržejo.

Ob nizozemskih so milijone jajc s polic umaknili tudi supermarketi v Nemčiji, Belgiji, na Švedskem in v Švici. Slovenije po dosedanjih informacijah uprave za varno hrano kontaminirana jajca niso dosegla.

Fipronil naj bi izviral iz zdravila nizozemskega podjetja Chickfriend, slednje pa naj bi ga pridobilo od belgijskega proizvajalca. Gre za snov, ki se pogosto uporablja za zdravljenje živali, a je prepovedana za uporabo na živalih, ki so namenjene za človeško prehrano. Zaradi suma prevare potekata kazenski preiskavi v Belgiji in na Nizozemskem.

Če bi se človek zastrupil s fipronilom, bi se pri njem pojavili glavobol, slabost, bruhanje, omotica, mravljinčenje v izpostavljenih predelih telesa, tesnoba s telesnim nemirom in krči, so ta teden pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Znaki akutne zastrupitve so bili po opozorilu NIJZ pri večini zastrupljencev sicer blagi in prehodnega značaja.

Več iz rubrike