Newyorške borze ob začetku Trumpove dobe previdne

Osrednji indeksi newyorških borz so novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa v Belo hišo pospremili s previdnostjo. Petkovo trgovanje se je sicer zaključilo z rastjo, a gledano na tedenski ravni so vrednosti indeksov rahlo upadle. Trgi čakajo na jasnejše signale o vsebini Trumpove ekonomske politike.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

V petek, ko so v Washingtonu potekale slovesnosti ob inavguraciji 45. ameriškega predsednika, so newyorški indeksi, kot rečeno, končali v zelenem. Prvič v več kot 50 letih so tako prvi dan predsednika v ovalni pisarni pozdravili v povprečju naraščajoči tečaji delnic.

Indeks Dow Jones je trgovanje sklenil pri 19.827,25 točke, kar je 0,48 odstotka več kot v četrtek. Indeks 500 največjih ameriških podjetij S&P 500 je zaključil pri 2271,31 točke in pridobil 0,34 odstotka. Tehnološki indeks Nasdaq je šel medtem navzgor za 0,28 odstotka in teden končal pri 5555,33 točke.

Gledano na tedenski ravni pa je razbrati precej večjo previdnost ob začetku novega obdobja v ameriški politiki. Indeks Dow Jones je na tedenski ravni izgubil 0,29 odstotka, indeks S&P 500 je zdrsnil za 0,15 odstotka in Nasdaq za 0,34 odstotka.

Borzni trgi so se sicer po novembrski zmagi Trumpa na predsedniških volitvah odzvali z velikim optimizmom. Trump je namreč v kampanji obljubljal velika vlaganja v infrastrukturo, odpravo številnih zakonodajnih pravil, ki po njegovem mnenju omejujejo finančne ustanove in podjetja, obrat v energetski politiki s poudarkom na domači nafti, plinu in premogu ter znižanje davka na dohodek podjetij.

A v zadnjih tednih je ta optimizem nekoliko splahnel in v večji meri ga je zamenjala previdnost. Borzniki namreč še vedno čakajo na bolj konkretne informacije o tem, kaj namerava Trump z ekipo res storiti. Prav tako je vprašanje, koliko od obljub bo novi predsednik uspel izpolniti, saj ga kljub republikanski večini v obeh domovih kongresa najverjetneje čaka naporno usklajevanje s kongresniki in senatorji. Republikanci tako niso naklonjeni povečanju porabe, demokrati pa se bodo upirali odpravi nekaterih zakonodajnih pravil ali razbremenitvi bogatih na račun revnejših.

Po drugi strani vlada tudi negotovost glede tega, kako zelo se bo Trump obrnil k trgovinskemu protekcionizmu. Morebitni protekcionistični ukrepi bi lahko sprožili trgovinske vojne, ki bi škodile tudi ZDA. Negotovost povzročajo tudi Trumpove napovedi glede politike do številnih nezakonitih priseljencev, ki pa so kot poceni delovna sila pomemben dejavnik gospodarstva. A tudi pri teh ukrepih Trump in njegova izvršna ekipa v kongresu ne bosta imela lahkega dela.

Več iz rubrike