Največje slovensko jezero je trenutno Cerkniško jezero
V Sloveniji imamo precej naravnih in tudi umetnih jezer, svetovna zanimivost pa so presihajoča kraška jezera. Eno od teh je tudi Cerkniško jezero, ki velja za naravni kraški pojav. To kraško polje je del leta ojezerjeno, večino leta pa je suho, je za STA pojasnil Janez Polajnar z oddelka za hidrologijo pri agenciji za okolje.
Najvišja višina Cerkniškega jezera je bila izmerjena novembra leta 2000, in sicer so na vodomerni postaji Stržen Dolenje jezero namerili 654 centimetrov. Takrat je površina jezera znašala okoli 25 kvadratnih kilometrov, gladina jezera pa je bila za poldrugi meter višja od sedanje.
Trenutno drugo največje jezero je sodeč po sredinem satelitskem posnetku Planinsko jezero. Tudi to je presihajoče kraško jezero, ki je s kraškim podzemnim tokom povezano tudi s Cerkniškim jezerom. Na njegov nastanek, podobno kot na Cerkniškem jezeru, vpliva razmerje med dotokom vode s kraškega zaledja na kraško polje in odtokom vode skozi kraške požiralnike proti izvirom Ljubljanice na Ljubljanskem barju.
Kraško polje se ojezeri, ker je požiralna sposobnost požiralnikov manjša od dotoka vode. Eno večjih ojezeritev Planinskega polja so na agenciji za okolje beležili februarja 2014, ko je voda za več dni poplavila del naselij Planina in Laze.
Več iz rubrike
Paul Atkins prinaša spremembe v SEC, tudi za kriptovalute
Mandat Garyja Genslerja je zazanamovalo tudi približno sto ukrepov, ki so obravnavali izdajatelje kriptovalut.
Rebeka Kropivšek Leskovar je inženirka leta 2024
Že med razvojem tehnologije je pomembno razmišljati, kako bo vplivala na družbo, pravi inženirka strojništva s specializacijo v robotiki.