Na sojenju Pajenkovi in Lahovi o ogoljufanju tokrat kranjski podjetnik
Pajenkovi in Lahovi so v omenjenem primeru sprva sodili zaradi zlorabe položaja, pozneje pa je tožilstvo to spremenilo v hujšo obliko kaznivega dejanja poslovne goljufije in postopek se je konec avgusta po več kot letu dni premora začel znova.
Obdolženi naj bi pri zagotavljanju kapitalske ustreznosti banke po prepričanju tožilca Luke Moljka za skupaj milijon in pol evrov oškodovali podjetje Bauimex iz Kranja in koroško gradbeno podjetje Giip. Potem ko je avgusta o tem spregovoril lastnik slednjega Miran Igerc, je danes pred senatom pod vodstvom sodnice Simone Mernik svoje povedal še lastnik drugega Srečko Šamperl.
Ker Probanka v letu 2011 ob zahtevi Banke Slovenije za dokapitalizacijo ne doma ne v tujini ni našla primernih investitorjev, je uprava k poslom zvabila nekatere njihove dolgoletne komitente in jih prepričala v nakup delnic, pri tem pa naj bi jim obljubila, da bodo te odkupili, ko bodo to želeli, ali pa priskrbeli kupca zanje, da bodo prišli do svojega denarja.
Šamperl, ki večino svojih poslov dela preko zemeljskih gradbenih del za Elektro Gorenjska, je lastnik Bauimexa, delno pa je v njegovi lasti tudi podjetje VGP. Ker je imel na računu večjo vsoto denarja, ki jo je zbiral za načrtovano investicijo, je do njega prišla takratna vodja kranjske enote Probanke Hermina Krt in mu pojasnila, da banka potrebuje nekaj milijonov svežih sredstev.
Ker je tako z njo kot z do takrat "zlato banko", kot jo je imenoval na sodišču, ves čas dobro sodeloval, kljub prvotnim pomislekom ni imel razlogov, da bi prošnjo zavrnil. Pri tem ga sploh ni zanimalo, za kaj bo banka denar potrebovala, edini njegov pogoj je bil, da mu banka denar vrne do konca leta 2011, torej v treh mesecih.
Podpisal je vse dokumente, ki jih je prinesla Krtova, zaradi zaupanja jih ni niti prebral, pozneje pa je bil seznanjen, da je namesto vrnjenega denarja dobil milijon evrov visok kredit za nakup delnice Probanke, ki jih ni nikoli želel. Glavnice mu ni bilo potrebno plačevati, čeprav je Krtova ves čas delala na tem, da bi našli kupca za njegove delnice, pa se to nikoli ni zgodilo.
Šamperlu je to povzročilo veliko poslovnih in osebnih težav, zaradi padca bonitet je težje prihajal do poslov na razpisih, tudi poznejša izredna uprava pa več od pisma o nameri ni zmogla. Kot je še povedal, je banko nato dvakrat tožil, a je tožbo obakrat izgubil, zadeva pa je zdaj v fazi revizije na vrhovnem sodišču.
Takšen potek dogodkov je danes na sodišču bolj ali manj potrdila tudi Krtova, ki vse skupaj močno obžaluje, saj da je s Šamperlom dobro in korektno sodelovala, očitno pa sta se oba premalo zavedala dejanskega stanja. Potrdila je, da je s strani vodstva banke bilo vodjem enot naročeno, da skušajo najti kapital pri dobrih komitentih, ki razpolagajo z večjimi količinami denarja.
Med takšnimi je bil tudi Bauimex, vendar pa je tudi povedala, da težko pritrdi besedam Šamperla, da naj bi mu zagotovila, da bo do konca leta dobil denar nazaj, pač pa, da mu je rekla, da bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da se to zares zgodi. Prav tako naj bi vedel, da kupuje delnice, čeprav res ne po njegovi volji.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese