Na slovenski obali nadaljujejo odstranjevanje odpadkov

Agencija za vode, uprava za pomorstvo ter komunalne in druge službe tudi danes nadaljujejo odstranjevanje večje količine odpadkov, ki so jih tokovi zadnje dni naplavili v slovensko morje. Kot ocenjuje direktor uprave za pomorstvo Jadran Klinec, gre za širši problem tega dela Sredozemlja. Sanacija bo trajala, dokler bodo vztrajali sedanji tokovi.
Fotografija: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Jože Suhadolnik

Danes so tako že na terenu delavci agencije za vode oz. njenega pogodbenega podjetja Drava, ki bodo ocenili stanje in začeli s čiščenjem same obale. Na upravi za pomorstvo pa bodo, tako kot zadnjih nekaj dni, pomagali z odstranjevanjem odpadkov na manj dostopnih krajih, do katerih ni mogoče priti s kopnega, je za STA pojasnil Klinec.

Ob tem so že aktivirali ostale službe, tako v Luki Koper kot v marinah, da počistijo morje v svojih akvatorijih. Kot je priznal Klinec, pa dosti več trenutno ni moč narediti. Odstranjevanje smeti, ki jih je naplavilo v slovensko morje, bo po njegovem tako trajalo, dokler bosta veter in morski tok odpadke nosila k nam.

Odpadki namreč ne izvirajo iz Slovenije, pač pa gre za težavo severnega Jadrana in širše Sredozemlja, ko tokovi odpadke zanesejo v določeno smer. Po nekaterih ocenah smeti izvirajo iz reke Pad oz. severa Italije, je dodal prvi mož uprave za pomorstvo, ki je spomnil, da so še pred sezono poskrbeli, da je bila slovenska obala povsem očiščena.

Kot je še priznal Klinec, bi morda lahko prestregli nekaj več odpadkov na morju, če bi že imeli na razpolago novo ekološko plovilo, ki ga bodo dobili decembra, sicer pa "je toliko tega, da ko pride v stik z obalo, je treba pobrati, in to je to".

Že od torka so med drugimi na terenu delavci komunalnega podjetja Marjetica Koper, ki naplavljene smeti, odpadno plastiko in druge odpadke sproti ročno čistijo z obale, je v sredo poročal spletni portal koprske občine Ekoper. Do srede so tako v Marjetici na različnih lokacijah odstranili približno štiri samonakladalne kontejnerje nesnage.

V Marjetici Koper bodo sicer v kratkem nabavili posebno plovilo, s katerim bodo lahko ob obali in tudi v globljih vodah še bolj učinkovito opravljali tedenske akcije čiščenja obale ter ukrepali ob morebitnih izrednih razmerah, kakršna je sedanja. Portal Ekoper sicer poroča še, da je župan Boris Popovič občane za danes ob 16. uri pozval, da se pridružijo posebni čistilni akciji, na kateri bodo obalo skupaj očistili naplavljene nesnage.

Ob pojavu večjih količin odpadkov na slovenski obali so se aktivirali tudi v Komunali Izola. Kot so zanje navedli na izolski občini, so s pobiranjem odpadkov pričeli že v torek v izolskem mandraču in ob obali do parkirišča Lonka. V sredo in danes pa intenzivno odstranjujejo naplavljene odpadke tudi od carinskega pomola, ob obali na Svetilniku in vse do pasje plaže.

Do srede so tako v izolski komunali pobrali nekaj več kot štiri kubične metre plastičnih in raznih drugih odpadkov ter okrog pet kubičnih metrov lesenih odpadkov.

"Opažamo, da se je situacija danes umirila, saj je količina naplavljenih odpadkov upadla. V primerjavi s situacijo, ki se je pojavila v koprski občini, pa bi lahko rekli, da so se ob obali izolske občine zadržali odpadki v nekoliko manjšem obsegu," so še ocenili v Komunali Izola.

Medtem so spričo izjemne onesnaženosti morja z odpadki čistilno akcijo napovedali tudi v Krajinskem parku Strunjan. Akcija, s katero nameravajo očistiti krajinski park od območja pod Belvederjem pa vse do Strunjanskih solin, bo potekala v soboto od 9. ure dalje na zbirnih mestih na kopališču Strunjan oz. baru Canvedin in parkirišču pod Belvederjem. Udeležencem bodo zagotovili brezplačno parkiranje, vrečke za smeti in rokavice ter malico po čiščenju.

Več iz rubrike