Na konferenci En.grids 017 o pametnih omrežjih in elektromobilnosti
Kot je dodal, vse to z namenom, da se izkorišča vse možne vire energije učinkovito. Energetski koncept, ki se sicer še pripravlja, bo po Potiskovih pojasnilih prepoznal vlogo pametnih omrežij za zagotavljanje zanesljivega, konkurenčnega in odprtega trga z energijo.
"Na ministrstvu za infrastrukturo sledimo razvoju in pripravljamo potrebni zakonodajni okvir," je, kot so sporočili z ministrstva, poudaril državni sekretar.
Potisek je med izzivi, ki se bodo pojavljali ob razvijanju in uvajanju pametnih omrežij, omenil tudi visoke stroške na začetku, ocena koristi pa je danes zaradi njihove dolgoročne narave še negotova.
"Izzivi so namreč sistemske narave, koristi pa bodo postale očitne, ko bodo pametna vsa energetska in druga omrežja, izvajalci teh novih storitev pa bodo te tudi uspešno izvajali," je dejal.
Državni sekretar je izpostavil, da je trenutno na ministrstvu v pripravi javni razpis za pametne števce električne energije. Razpisanih bo skoraj 14 milijonov evrov nepovratnih sredstev za nakup 300.000 pametnih števcev električne energije za sofinanciranje vsebine, ki je neposredno povezana s pametnimi električnimi števci.
Stopnja sofinanciranja bo 33-odstotna, razpisana sredstva pa bodo namenjena posodobitvi merjenja električne energije, kar zajema naložbo v sodobne električne števce, in sicer za gospodinjstva.
Prizadevanja ministrstva bodo usmerjena v prenovo slovenskega elektroenergetskega sistema v pametni elektroenergetski sistem. Ta proces se bo povezoval tudi z zahtevami po pametnih skupnostih. "V naslednjih letih bomo namenjali tudi večjo pozornost vlogi ministrstva v delu, ki se ukvarja s prehodom v trajnostno, nizkoogljično družbo," je poudaril.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese